logo itpoint.cz

Vláda se rozhodla zabránit vývozu radarů Věra do Číny

Vývoz radarů Věra do Číny není podle české vlády v zahraničněpolitickém zájmu České republiky. Na středečním uzavřeném zasedání proto uložila odpovědným ministerstvům, aby zahájila kroky vedoucí k odnětí už udělené licence. O odejmutí licence rozhodne ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s českou diplomacií a obranou.

Vývoz radarů Věra do Číny není podle české vlády v zahraničněpolitickém zájmu České republiky. Na středečním uzavřeném zasedání proto uložila odpovědným ministerstvům, aby zahájila kroky vedoucí k odnětí už udělené licence. O odejmutí licence rozhodne ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s českou diplomacií a obranou. Vláda dospěla k závěru, že není v zájmu České republiky vyvézt radary Věra do Číny.

Proti exportu radiolokátorů, který měla podle médií zajistit společnost Omnipol, byly Spojené státy. Obávají se totiž, že by radary mohly zachytit jejich plavidla a letouny poblíž Tchaj- wanu. Washington připravovaný prodej šesti radarů do komunistické Číny znepokojil natolik, že přední činitelé americké administrativy kvůli tomu napsali Špidlovi. Věry možná místo Číny koupí sami Američané, kteří nyní jednají o podmínkách kontraktu za stovky milionů korun.

Licenční správa ministerstva průmyslu a obchodu na začátku roku udělila Omnipolu licenci na vývoz radarů Věra do Číny. Po rozhodnutí kabinetu nyní ministerstvo průmyslu vyčká na vyjádření resortu zahraničí, případně obrany, řekl ČTK mluvčí ministerstva průmyslu Ivo Mravinac. Teprve poté může zahájit správní řízení o odejmutí licence. "Na základě změny postoje ministerstva zahraničí můžeme licenci odebrat," uvedl mluvčí.

"V tuto chvíli požadujeme náš podmínečný souhlas s vývozem za neplatný," řekl ČTK mluvčí ministra obrany Ladislav Šticha. S vývozem podle něj souhlasila obrana pouze, budou-li splněny některé podmínky. Ty podle názoru vedení resortu splněny nebyly.

Proti vývozu radarů byli nejen Američané, ale i někteří čeští politici, například vládní Unie svobody-DEU. Vicepremiér a šéf unionistů Petr Mareš ale nechtěl rozhodnutí kabinetu komentovat. "Komentáře k pasivnímu sledovacímu zařízení Věra poskytuje ministr průmyslu a obchodu a ministr zahraničí. Takhle jsme se na vládě dohodli," řekl Mareš ČTK.

Věra je takzvaný pasivní sledovací systém. To znamená, že sám nevysílá, ale pouze přijímá a zpracovává signály. Dokáže objevit přítomnost cizího radaru a určit jeho typ, aniž je sám odhalen.

Věra je modernější nástupkyní známého systému Tamara.

ČTK

Článek ze dne 21. května 2004 - pátek