logo itpoint.cz

Vláda zahájila privatizaci Českého Telecomu

Váda zahájila další pokus o prodej státních 51 % v Českém Telecomu. Kabinet uložil ministru financí Bohuslavu Sobotkovi, aby do konce letošního června vybral poradce, který navrhne nejvhodnější způsob prodeje. Výběrové řízení má vypsat do konce ledna. Naposled se stát pokoušel podíl ve firmě prodat v roce 2002. Privatizace skončila neúspěšně kvůli smluvním vztahům s minoritním akcionářem TelSource.

Váda zahájila další pokus o prodej státních 51 procent v Českém Telecomu. Kabinet uložil ministru financí Bohuslavu Sobotkovi, aby do konce letošního června vybral poradce, který navrhne nejvhodnější způsob prodeje. Výběrové řízení má vypsat do konce ledna. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl Sobotka. Naposled se stát pokoušel podíl ve firmě prodat v roce 2002. Privatizace skončila neúspěšně kvůli smluvním vztahům s minoritním akcionářem TelSource.

Podle dřívějšího vyjádření ministra informatiky Vladimíra Mlynáře začne samotný prodej ve druhé polovině letošního roku a zřejmě skončí v roce 2005.

Analytici očekávají, že zájem investorů o Telecom bude větší než předloni. Jedním z důvodů vyššího zájmu by podle analytika Českého spořitelny Libora Vinkláta mělo být ovládnutí 100 procent Eurotelu, které firma dokončila loni v listopadu, i postupné zlepšování finanční situace zahraničních telekomunikačních společností. Cena by se podle Tomáše Gaťka z Atlantik FT mohla pohybovat mezi 55 a 65 miliardami korun. Ekonomové odhadují ukončení prodeje v polovině roku 2005.

Jednou z variant prodeje je podle vládního materiálu přímý prodej podílu jednomu subjektu, který nabídne nejvyšší cenu. V úvahu přichází i veřejná nabídka akcií na kapitálovém trhu či kombinace těchto variant. Prodávat by se měl Telecom dohromady s dceřinou firmou Eurotel.

Podle informací ČTK zatím o získání majority v Telecomu projevily zájem dánská TDC spolu s bankou Goldman Sachs. Zájem má i finanční skupina PPF, která však musí najít vhodného partnera z telekomunikačního oboru. Spekuluje se přitom o velkých mobilních skupinách Orange a Vodafone, které chtějí ovládnout Eurotel. Třetím zájemcem je údajně bývalý minoritní akcionář Swisscom spolu s britskou kapitálovou společností CVC Capital Partners.

TDC i Swisscom se účastnily i předchozího pokusu o privatizaci v roce 2002. Prodej ztroskotal na odmítavém stanovisku TelSource k ceně nabízené za jeho 27procentní podíl. TelSource měl se státem dohodu o společném postupu při prodeji akcií. Ta vypršela loni v prosinci, když konsorcium z Telecomu odešlo.

Tržní hodnota 51procentního podílu se podle ceny akcií na burze pohybuje kolem 47,5 miliardy korun. TDC v roce 2002 jako vítěz tendru za podíl nabízela 1,82 miliardy eur, což bylo zhruba 56 miliard korun.

ČTK

Článek ze dne 8. ledna 2004 - čtvrtek