logo itpoint.cz

Vláda zvýšila počet členů v komisi pro prodej Telecomu na devět

Nová komise by měla mít devět členů místo původně navrhovaných sedmi. V komisi mají zasednout tři zástupci ministerstva financí a po jednom zástupci ministerstev informatiky, dopravy a vnitra.

Vláda ustavila komisi pro prodej státního 51 % podílu v Českém Telecomu. Ta by měla mít devět členů místo původně navrhovaných sedmi. V komisi mají zasednout tři zástupci ministerstva financí a po jednom zástupci ministerstev informatiky, dopravy a vnitra. Fond národního majetku bude mít místo jednoho zástupce dva a nově bude mít v komisi svého člena i úřad vlády. O personálním složení komise vláda nejednala.

Vláda měla komisi pro prodej Telecomu vybírat již koncem července, ale proces se zpozdil kvůli výměně kabinetu.

Ministerstvo financí předpokládá, že vláda vybere variantu prodeje Telecomu nejpozději v říjnu. Vlastní prodej by měl začít před koncem letošního roku. Metodu prodeje navrhne privatizační poradce, kterým je konsorcium Credit Suisse First Boston a České spořitelny. Nejčastěji se hovoří o prodeji celého podílu strategickému nebo finančnímu investorovi či o nabídce akcií na kapitálových trzích.

Tržní hodnota vládního podílu v dominantním poskytovateli telekomunikačních služeb v České republice se pohybuje kolem dvou miliard USD, tedy asi 50 miliard korun. Analytici odhadují, že stát by mohl za akcie utržit 50 až 65 miliard Kč.

Vláda doufá, že o ziskový Telecom projeví zájem některá z velkých telekomunikačních firem. Zájem již vyjádřily dánská TDC, kterou finančně podporuje Goldman Sachs, a britský Vodafone, hovoří se i o mobilní firmě Orange. Objevily se i zprávy o zájmu švýcarského Swisscomu či domácí finanční skupiny PPF.

ČTK

Článek ze dne 9. září 2004 - čtvrtek