logo itpoint.cz

Vyjádření HK ČR k programovému prohlášení vlády

Podle prohlášení prezidenta Hospodářské komory ČR programové prohlášení vlády slibuje kroky pro zlepšení výkonu ekonomiky a zlepšení podmínek pro podnikání. Konkrétní body prohlášení ale ukazují spíše na opačný trend ...

Programové prohlášení vlády slibuje kroky pro zlepšení výkonu ekonomiky a zlepšení podmínek pro podnikání. Konkrétní body prohlášení ale ukazují spíše na opačný trend," řekl k současné podobě projednávaného programového prohlášení vlády prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek.

Odmítá například změny daní, které se budou týkat především obyvatel s vyššími příjmy. Těm nebude zvýšena sazba daně z příjmu, ale změnou odpočtu. Zrušena bude například možnost odečíst si od daní částku 38 000 korun ročně : "Zvýšení progresivity daně z příjmu fyzických osob, tak jak je obsaženo v programovém prohlášení, je pro nás nepřijatelné. Pro mě je to snižování motivace aktivních lidí," vysvětluje Jaromír Drábek. Zrušení možnosti odečtu položky 38 000,- Kč povede podle něj v důsledku k tomu, že se řada lidí se středními příjmy dostane do pásma daně z příjmu, která neodpovídá jejich sociálnímu postavení. "Pro rozvoj ekonomiky by bylo naopak efektivnější, kdyby byla progresivita daně z příjmu snížena. Ideální je v takovém případě rovná daň, která nezvýhodňuje ani nepostihuje lidi podle příjmů. Sociální potřebnost je třeba řešit sociálními dávkami, ne progresivitou daně, která utlumuje motivaci," uvedl prezident Hospodářské komory ČR.

S principem privatizace všech akciových společností souhlasí : "Stát by si neměl hrát na podnikatele. Je ale nutné dohlédnout na to, aby jednorázové příjmy nebyly utopeny v běžných výdajích, ale aby byly cíleně používány zpět na rozvoj ekonomiky, především na zlepšení infrastruktury."

Podnikatelského prostředí se v prohlášení týkají již několikrát řešené registrační pokladny. Ty jsou podle Drábka standardním prostředkem při obchodním styku, nesouhlasí ale s povinností vlastnit pokladnu s fiskální pamětí. "Pokladny s fiskální pamětí by pro drobné živnostníky znamenaly vysoké náklady a jsou přitom podle mého názoru zbytečné. Stačí, aby finanční úřady důsledně kontrolovaly užívání registračních pokladen jakéhokoli typu," vysvětluje Drábek. Zavedení registračních pokladen by podle něho mělo být povinné v těch oblastech, kde jsou platby v hotovosti velmi frekventované. Pro ostatní obory by rozhodně měla existovat alternativa například ve formě registrovaných paragonů.

Prezident HK ČR striktně odmítá zákon o povinném prokazování původu majetku. "Zákon o povinném prokazování původu majetku je nesmysl. Dnešní legislativa umožňuje dojít ke stejnému výsledku standardní prací finančních úřadů. Jde pouze o další navršení byrokracie, navíc jsem přesvědčen o tom, že je zde vysoké riziko zneužitelnosti," řekl Jaromír Drábek.

"Oceňuji, že si vláda klade za cíl zpřehlednění právních předpisů, zrychlení práce obchodních rejstříků apod. Uvidíme jak tyto všeobecně formulované cíle bude schopna naplňovat konkrétními kroky," dodal na závěr.

HK ČR

Článek ze dne 24. srpna 2004 - úterý