logo itpoint.cz

Vysokorychlostní internet má v České republice zhruba 80.000 uživatelů

V ČR hlavní poskytovatel služby ADSL, Český Telecom, hlásí kolem 35.000 zákazníků, kteří jsou připojeni buď přímo, nebo přes některého z operátorů, kteří službu přeprodávají. Ze srovnání zveřejněného na internetovém serveru sdružení Internet pro všechny ale vyplývá, že v České republice se pomocí ADSL k internetu stále připojuje poměrně málo lidí.

Vysokorychlostní přístup k internetu v České republice využívá zhruba 80.000 lidí, tedy necelé procento populace. Nejvíce, asi 37.000 lidí, využívá pro připojení rozvody kabelové televize. Zatímco v Česku tak má doma rychlý internet necelé procento populace, ve Velké Británii, kde je telekomunikační trh vyspělejší, se jen prostřednictvím technologie ADSL rychle k internetu připojuje zhruba 3,6 milionu z 59 milionů Britů.

V České republice hlavní poskytovatel služby ADSL, Český Telecom, hlásí kolem 35.000 zákazníků, kteří jsou připojeni buď přímo, nebo přes některého z operátorů, kteří službu přeprodávají. Ze srovnání zveřejněného na internetovém serveru sdružení Internet pro všechny ale vyplývá, že v České republice se pomocí ADSL k internetu stále připojuje poměrně málo lidí.

Zatímco ve srovnatelném Maďarsku je 1,13 přípojky na 100 obyvatel, v České republice je to 0,21 přípojky na 100 obyvatel. O něco lépe než Česko je na tom Polsko s 0,57 přípojky na 100 obyvatel i Slovensko s 0,23 přípojky na 100 obyvatel.

Bezdrátové připojení Wi-Fi využívá několik tisíc lidí. Mezi další možnosti patří připojení přes pevný či bezdrátový okruh, kde ale firmy počty klientů většinou nesdělují.

Ceny připojení začínají zhruba na úrovni 1000 Kč za ADSL, včetně 350korunového poplatku za telefonní stanici. Měsíční paušál za připojení přes kabel je zhruba o 200 korun vyšší. Například UPC ale již testuje připojení nižší rychlostí za cenu pod 800 korun. Wi-Fi začíná zhruba na 15 Kč za hodinu či necelých 1500 Kč měsíčně.

Na pole rychlého internetu se chystají výrazněji vstoupit i mobilní operátoři, kteří dosud nabízeli pouze připojení přes Wi- Fi a pomalý přístup přes GPRS. Eurotel by měl příští týden spustit mobilní datovou síť CDMA, která by měla dosahovat rychlosti kolem 200 kbit/s. Konkurenční T-Mobile chystá na poslední čtvrtletí spuštění technologie EDGE s podobnou rychlostí.

Největší pokrytí může dosáhnout CDMA. To Eurotel postavil na starší analogové mobilní síti NMT s předčíslím 601, která pokrývá 99 procent populace. ADSL od Telecomu by mělo být do srpna dostupné na 70 procentech z 3,5 milionu pevných linek. Připojení přes kabelovou televizi je dostupné především ve větších městech, kde firmy UPC a Karneval modernizovaly sítě. Wi-Fi je komerčně dostupné na veřejných místech velkých měst, jako jsou hotely, restaurace, čerpací stanice či letiště.

Rychlost ADSL v současnosti začíná na 256 kbit/s, ale standardní nabídka se pohybuje na dvojnásobku. Kabelové firmy nabízejí připojení od 768 kbit/s. Uživatelé Wi-Fi mají teoretickou možnost připojení až 11 megabitů za vteřinu, rychlost ale klesá s počtem připojených účastníků.

ČTK

Článek ze dne 3. srpna 2004 - úterý