logo itpoint.cz

Vznik směrnice pro technologické školení učitelů po celém světě

Společnost Intel Corporation a Organizace OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu (UNESCO) se dohodli na spolupráci na vývoji modelového studijního programu, který by měl zkvalitnit využívání informačních a komunikačních technologií (ICT) ve školách.

Společnost Intel Corporation a Organizace OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu (UNESCO) se dohodli na spolupráci na vývoji modelového studijního programu, který by měl zkvalitnit využívání informačních a komunikačních technologií (ICT) ve školách.

"Máme-li překlenout digitální propast, je spolupráce se soukromým sektorem nepostradatelná," řekl při podpisu memoranda o porozumění Koichiro Matsuura, ředitel UNESCO. "Vítáme zejména možnost sdílet know-how a zkušenosti se společností Intel, lídrem v IT školení učitelů v tolika zemích. Tato práce patří k našemu hlavnímu poslání na poli vzdělávání a komunikace. Byla schválena mezinárodní komunitou na loňském Světovém summitu o informační společnosti, který zároveň uznal úlohu soukromého sektoru v mezivládním úsilí o rozvoj znalostních společností po celém světě."

Podle memoranda budou UNESCO a Intel spolupracovat na iniciativě, jejímž cílem je vytvořit kvalitativní standardy ICT školicích programů pro učitele. Za tímto účelem UNESCO ve spolupráci se společností Intel vyvine studijní plán, který stanoví standardy znalosti informačních a komunikačních technologií a kvalifikace v této oblasti. Na základě tohoto plánu pak bude možné vytvářet školicí obsah, který budou učitelům různými formami poskytovat různé subjekty.

Obě organizace budou také spolupracovat na vývoji mechanismu, jímž si poskytovatelé kurzů, tvůrci vzdělávacích osnov a učitelé budou moci ověřit proti studijnímu plánu, zda obsah kurzů a školicích programů splňuje příslušný standard.

UNESCO se rozhodlo spolupracovat se společností Intel kvůli jejím rozsáhlým zkušenostem se školením učitelů v oblasti používání technologií a v oblasti integrace technologie do výukových plánů. Prostřednictvím programu Intel® Teach to the Future vyškolil Intel dva milióny učitelů po celém světě.

"Potýkáme se s výzvou, jak nejlépe využít technologii pro zkvalitnění výuky a zároveň dosáhnout takového stupně flexibility, který umožní reagovat na regionální potřeby," řekla Wendy Hawkins, ředitelka vzdělávacích programů společnosti Intel. "Intel bude na řešení této výzvy spolupracovat s organizací UNESCO a společně vyvineme studijní plán, který bude vhodný pro země a organizace po celém světě. Tento plán umožní vyškolit větší počet učitelů a ve výsledku poskytne většímu množství studentů znalosti a touhu využít technologii při řešení složitých problémů."

Spolupráce společnosti Intel s organizací UNESCO je součástí dlouhodobého projektu "Intel® Innovation in Education", jehož cílem je ve spolupráci se vzdělavateli a politiky po celém světě pomáhat dnešním studentům připravit se na požadavky v budoucnosti.

Snahou společnosti Intel je pomoci efektivně integrovat technologii do vzdělávacího procesu a přispět ke zkvalitňování vzdělávání v oblasti vědy, matematiky, inženýrských a technologických oborů.

Další informace naleznete ZDE.

Intel

Článek ze dne 15. listopadu 2004 - pondělí