logo itpoint.cz

Wi-Fi v ČR - pouhých 55 hot-spotů

Na Invexu již podruhé probíhá speciální projekt věnovaný nejrychleji se rozvíjejícímu trendu v IT – bezdrátovým sítím WLAN (Wi-Fi) a způsobům jejich praktického využití. Tento obor je u nás zatím "v plenkách" - v ČR je zatím jen 55 hot-spotů, zatímco např. 18000 v Jižní Korei, kde je služba nejvíce rozšířena.

Na veletrhu Invex již podruhé probíhá speciální projekt věnovaný nejrychleji se rozvíjejícímu trendu v IT – bezdrátovým sítím WLAN (Wi-Fi) a způsobům jejich praktického využití pro širokopásmové připojení k internetu na veřejných místech a pro vytváření sítí ve firmách a domácnostech. V rámci projektu "WiFi Life 2004 powered by Intel Centrino" se konala série přednášek např. od společnosti WideNet. Ty obsahovaly příklady praktických ukázek pod vedením moderátora Wiktora Filuty. Bylo možné tak nahlédnout do obývacího pokoje, který obsahoval zařízení z kategorie Digital Home Entertainment. Pouštění videa, hudby či prohlížení fotek z notebooku přímo na televizi zde nebylo žádným problémem.

Zajímavá byla také prezentace kancelářského prostoru, který obsahoval společný datový disk připevněný na zeď. Prostřednictvím Wi-Fi tak můžou zaměstnanci sdílet soubory i těch kolegů, kteří mají vypnutý počítač. Samozřejmostí je také připojení tiskárny k počítači pomocí bezdrátového způsobu či sdílené připojení k internetu, také přes Wi-Fi.

Další možností využití technologií Wi-Fi je například v restauracích a kavárnách. Provozovatel tak může každému, kdo přijde s přenosným počítačem či PDA zařízením vybaveným Wi-Fi nabídnout bez problému vysokorychlostní připojení k internetu. Platba pak probíhá buď prostřednictvím SMS nebo tzv. voucherů. Cena jedné hodiny se pohybuje od 50ti až po 17 korun za hodinu dle velikosti předplacené částky.

"Obor je však u nás teprve v plenkách," uvádí k situaci Jakub Ditrich, marketingový ředitel společnosti WideNet. Pro srovnání uvádí 55 hot-spotů v České republice oproti např. 18 tisícům v Jižní Koreji, kde je služba nejvíce rozšířena.

Technologie Wi-Fi však v městských restauracích nebude přímou konkurencí internetovým kavárnám. Nabízí totiž uživateli vyšší komfort. Ten může veškerá data, která potřebuje (např. při připojení do firemního intranetu přes systém Virtual Private Network) přímo ukládat a používat ze svého počítače. Navíc několikanásobně bezpečnější je např. ovládání bankovního účtu. V případě veřejných internetových kaváren totiž může kdokoliv zjistit, co jste na počítači právě dělali. U vlastního počítače pak toto riziko odpadá.

Wi-Fi vysílá na frekvenci 2,4 GHz, stejně jako třeba mikrovlnná trouba. Dosah signálu je pak podle množství překážek při přenosu signálu od několika desítek metrů až po zhruba 2 kilometry. Ačkoliv technologie není ještě plně rozšířena, už se rýsuje její nástupce. Je to technologie WiMax. Ta se liší od Wi-Fi zásadním způsobem – nabízí dosah až několik desítek kilometrů a datovou propustnost až 70 Mb/s oproti zhruba 20ti Mb/s u Wi-Fi. Tato síť může běžet v rozsahu od 2 do 11 GHz. Používání těchto frekvencí však bude podléhat licencování od telekomunikačních úřadů, protože pokud by neexistovala regulace, každý provozovatel by mohl využívat frekvenci jakou by chtěl a mohlo by docházet k rušení a tím snížení kvality přenosu. Nejpravděpodobnějším využitím WiMaxu tak bude pro širokopásmové připojení k internetu, čili konkurence k stávajícím technologiím jako ADSL, CDMA či kabelové připojení.

Stručně lze tedy shrnout, že Wi-Fi je pro bezdrátové sítě LAN, naproti tomu WiMax je určen pro rozsáhlé bezdrátové sítě WAN. Wi-Fi tedy bude i nadále sloužit jako přípojný bod v podnicích a domácnostech, WiMax pak bude zejména pro širokopásmovou konektivitu pro velké firmy. Jinými slovy, WiMax připojí Wi-Fi sítě do internetu.

Invex

Článek ze dne 15. října 2004 - pátek