logo itpoint.cz

Za nevyžádanou elektronickou poštu budou hrozit milionové pokuty

Opatření v Zákonu o regulovaných službách informační společnosti mjí posílit ochranu soukromí občanů. Lidé by tak mohli dostávat elektronickou poštou reklamní sdělení pouze v případě, že s tím budou výslovně souhlasit. Nevyžádaná inzerce bude zcela zakázaná.

Pokuta až deset milionů korun bude zřejmě hrozit za rozesílání nevyžádané inzerce elektronickou poštou, tzv. spam. Vyplývá to z návrhu zákona o regulovaných službách informační společnosti, který schválila vláda. Sdělil to Jindřich Marek z tiskového odboru Úřadu vlády. Zákon ještě musí projít parlamentem a podepsat jej musí prezident.

Opatření má posílit ochranu soukromí občanů. Lidé by tak mohli dostávat elektronickou poštou reklamní sdělení pouze v případě, že s tím budou výslovně souhlasit. Nevyžádaná inzerce bude zcela zakázaná.

Návrh zákona, který vypracovalo ministerstvo informatiky, upravuje i odpovědnost poskytovatele internetových služeb za obsah informací na internetu. Ten nebude za obsah stránek zodpovědný, a nebude je tedy muset aktivně monitorovat, ale pokud se dozví o protiprávní povaze obsahu webu, bude mít povinnost stránky znepřístupnit. Zákon rovněž vymezí informační povinnost při nákupu zboží přes internet.

Podle antivirové společnosti MessageLabs bylo na konci loňského roku 56 mailů ze 100 nevyžádanou reklamou. O rok dříve to bylo 34 procent zpráv. Odborníci odhadují škody způsobené v tuzemsku spamem na desítky milionů korun.

Ztráty vznikají na straně uživatelů na poplatcích za stahování e-mailů i za čas věnovaný jejich čtení a mazání.

ČTK

Článek ze dne 22. ledna 2004 - čtvrtek