logo itpoint.cz

Zájem o české domény po vstupu do EU zřejmě výrazně nevzroste

Vstup ČR do Evropské unie se zřejmě nijak výrazně neprojeví na zájmu zahraničních subjektů o registraci internetových domén s koncovkou .cz. Podle ředitele sdružení CZ.NIC Jiřího Dohnala lze očekávat zájem několika desítek firem, pro které se země teprve po začlenění do unie stane zajímavým obchodním partnerem.

Vstup ČR do Evropské unie se zřejmě nijak výrazně neprojeví na zájmu zahraničních subjektů o registraci internetových domén s koncovkou .cz. Podle ředitele sdružení CZ.NIC Jiřího Dohnala lze očekávat zájem několika desítek firem, pro které se země teprve po začlenění do unie stane zajímavým obchodním partnerem. "Zahraniční firmy, které chtěly doménu .cz, už ji mají," doplnil.

Naopak lze očekávat zájem velkých tuzemských podniků, které se chtějí prosadit nebo již působí na evropském trhu, o evropskou doménu .eu. "Dovedu si představit, že například Škoda Auto bude mít zájem o doménu skoda-auto.eu," uvedl Dohnal. Doména .eu však dosud nefunguje a s jejím zavedením počítá sdružení EURid zřejmě až na podzim. Během prvního roku od jejího zavedení očekává sdružení zhruba milion registrací.

V současnosti má tuzemskou doménu zaregistrovanou několik tisíc zahraničních subjektů. Pro registrace neplatí žádné geografické omezení. Po vstupu do EU se pouze změní systém fakturace a zahraniční plátci DPH z členských zemí unie budou nově platit registrátorům za domény .cz cenu bez daně a daň odvedou v místě svého působení.

ČTK

Článek ze dne 16. dubna 2004 - pátek