Zařízení pro zabránění komunikace GSM není v České republice legální
Rádiové vysílání zařízením pro zabránění komunikace GSM neodpovídá požadavkům na efektivní využívání kmitočtového spektra, na ochranu výkonu práv oprávněných provozovatelů veřejné telekomunikační sítě, jakož i na ochranu uživatelů veřejné telekomunikační služby a proto je provoz takového zařízení v ČR nepřípustný.
Stanovisko Českého telekomunikačního úřadu k používání zařízení pro zabránění komunikace GSM v České republice
V souvislosti s názory, že lze provozovateli divadel, kin a podobných hromadných akcí rušit telekomunikační provoz GSM, které se v poslední době objevily jak v denním tisku, tak v některých televizních pořadech, ČTÚ sděluje
:
- Zařízení pro zabránění komunikace GSM nelze v České republice provozovat ani uvádět na trh.
- Podle české legislativy, která je v tomto v souladu s legislativou Evropské Unie, se vysílání v pásmech GSM povoluje pouze provozovatelům mobilních sítí, resp. uživatelům těchto sítí, přičemž účastnická zařízení připojovaná k těmto sítím musí odpovídat požadavkům generální licence č. GL-1/R/2000 a splňovat požadavky nařízení vlády č. 426/2000 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na rádiová a na telekomunikační koncová zařízení (ident. požadavky Směrnice č. 1999/5/ES). Vysílání v pásmech GSM za účelem zabránění komunikace je v rozporu s § 88 odst. 1 a 8 zákona č. 151/2000 Sb., o telekomunikacích a o změně dalších zákonů (dále jen „zákon o telekomunikacích“). Pro zkoušky rádiových zařízení pro zabránění komunikace v pásmech GSM není z výše uvedených důvodů ani stanoven technický předpis.
- Rádiové vysílání zařízením pro zabránění komunikace GSM neodpovídá požadavkům na efektivní využívání kmitočtového spektra, na ochranu výkonu práv oprávněných provozovatelů veřejné telekomunikační sítě, jakož i na ochranu uživatelů veřejné telekomunikační služby a proto je provoz takového zařízení v ČR nepřípustný. Konečně § 88 odst. 8 zákona o telekomunikacích stanovuje, že přerušit či zasahovat do telekomunikační služby je možné pouze se souhlasem jejího provozovatele, a jak je Českému telekomunikačnímu úřadu známo, tento souhlas žádný z oprávněných provozovatelů veřejné mobilní telekomunikační sítě dosud nevydal.
Vedle výše uvedeného je skutečností, že zařízení obdobného typu nebylo povoleno pro provoz ani v ostatních evropských státech, kromě Francie a stanovisko orgánů Evropské unie k používání těchto zařízení je negativní. Z hlediska stávajících i budoucích mezinárodních závazků České republiky vyplývajících z členství v Mezinárodní telekomunikační unii (ITU) a Evropské konferenci poštovních a telekomunikačních správ (CEPT) a konečně z jejího členství v Evropské unii není možné provozování takových zařízení v ČR povolit.
ČTÚ
Článek ze dne 21. října 2004 - čtvrtek