logo itpoint.cz

Zisk Nokie klesl kvůli snížení cen mobilních telefonů

Zisk se ve třetím čtvrtletí snížil na 0,14 eura na akcii z 0,17 eura ve stejném období loňského roku. Společnost Nokia v dubnu přiznala, že ztrácí tržní podíl ve prospěch svých rivalů nabízejících větší výběr přístrojů s barevným displejem a zabudovaným fotoaparátem ve střední cenové kategorii.

Zisk finské společnosti Nokia ve třetím čtvrtletí klesl, protože firma snížila ceny mobilních telefonů, aby získala zpět tržní podíl. Největší výrobce mobilních telefonů na světě rovněž oznámil, že počítá s propadem zisku i v klíčovém čtvrtém kvartálu.

Zisk se ve třetím čtvrtletí snížil na 0,14 eura na akcii z 0,17 eura ve stejném období loňského roku. Překonal však očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 0,13 eura na akcii. Ve čtvrtém kvartálu by měl zisk na akcii podle firmy klesnout na 0,16 až 0,18 eura z 0,25 eura před rokem, napsala agentura Reuters.

"Myslím, že zpráva je celkem dobrá. Jejich podíl na trhu s mobilními telefony se zvyšuje. Průměrná prodejní cena poněkud klesá, což by mohlo zůstat hlavním důvodem pro obavy," uvedl analytik Urban Ekelund ze společnosti Redeye.

Společnost Nokia v dubnu přiznala, že ztrácí tržní podíl ve prospěch svých rivalů nabízejících větší výběr přístrojů s barevným displejem a zabudovaným fotoaparátem ve střední cenové kategorii. Firma proto snížila ceny vybraných modelů, aby na úkor ziskovosti bránila svou pozici na trhu do doby, než přijde se slíbenou novou sadu mobilních telefonů.

Výzkumné organizace, například Gartner a Strategy Analytics, předpokládají, že letos celosvětový prodej mobilních telefonů stoupne minimálně o 19 procent na 620 milionů přístrojů. Hlavními motory růstu jsou poptávka po modernějších modelech v bohatých zemích a příliv nových uživatelů na rozvíjejících se trzích jako jsou Čína, Rusko, Indie a Brazílie.

ČTK

Článek ze dne 15. října 2004 - pátek