logo itpoint.cz

Analýza odposlechů je podle Klause nekvalitní a neúplná

Prezident Václav Klaus považuje analýzu odposlechů, kterou v pátek zveřejnila policie, za nekvalitní, neúplnou a nepřesvědčivou. Své hodnocení dokumentu shrnul Klaus v dopise, který dnes zaslal premiérovi Stanislavu Grossovi. Analýza, která byla vypracována na Klausovu žádost, nevyvrátila prezidentovy pochybnosti o nezbytném nárůstu počtu odposlechů.

Prezident Václav Klaus považuje analýzu odposlechů, kterou v pátek zveřejnila policie, za nekvalitní, neúplnou a nepřesvědčivou. Své hodnocení dokumentu shrnul Klaus v dopise, který dnes zaslal premiérovi Stanislavu Grossovi, sdělil mluvčí Hradu Petr Hájek. "V závěru obsáhlého dopisu žádá veřejně přístupnou a pravidelnou analýzu odposlechů a zákonnou úpravu posilující ochranu soukromí občanů," uvedl Hájek.

Dodal, že analýza, která byla vypracována na Klausovu žádost, nevyvrátila prezidentovy pochybnosti o nezbytném nárůstu počtu odposlechů.

O otázce policejních odposlechů mluvil dnes prezident také s předsedou opoziční ODS Mirkem Topolánkem. Ten ji označil za nedostatečnou a zavádějící. Po dnešní schůzce s Klausem novinářům řekl, že analýza pracuje s nahodilým souborem údajů.

Na problémy odposlechů upozorňuje ODS dva roky. Naposledy loni se o nich začalo veřejně diskutovat kvůli vyšetřování údajného pokusu uplatit poslance US-DEU Zdeňka Kořistku. Tehdy vyšlo najevo, že policie monitorovala i Topolánkovy telefonáty. Na odposlechy si stěžoval rovněž prezident Klaus, kterého policisté nepřímo odposlechli v souvislosti s kauzou H-System.

Policie uvedla, že její analýza vyvrací podezření z nezákonného či svévolného postupu. Klausovi se stejně jako ODS nelíbí údajné zlehčování policejních zásahů do práv občanů. Loni dokonce vyzval ministra vnitra Františka Bublana k odvolání policejního prezidenta Jiřího Koláře.

Vedení policie tvrdí, že obavy ze zneužití operativní techniky nejsou na místě, Česko nevybočuje z praxe vyspělých zemí EU a odposlechy slouží k potírání závažné kriminality.

ČTK

Článek ze dne 13. ledna 2005 - čtvrtek