logo itpoint.cz

Bill Gates opět v Praze

Microsoft pořádá od pondělka do středy v Praze setkání pod názvem Government Leaders Forum pro 500 zástupců vlád a představitele firem z oblasti informačních technologií. Poslední den akce by měl vystoupit i předseda představenstva Microsoftu Bill Gates, který tak po roce opět zavítá do ČR.

Softwarový gigant Microsoft pořádá od pondělka do středy v Praze setkání pro 500 zástupců vlád a představitele firem z oblasti informačních technologií. Poslední den akce pod názvem Government Leaders Forum by měl vystoupit i předseda představenstva Microsoftu Bill Gates, který tak po roce opět zavítá do ČR, oznámila dnes firma na svých stránkách. Účastníci fóra budou diskutovat o znalostní společnosti, možnosti zapojení všech občanů, roli informačních technologií ve službách státu a vzdělávacích institucí. Česko je po Itálii druhou evropskou zemí, kde Microsoft akci pořádá. Tradičním místem pro pořádání fóra je americký Seattle.

Vládní představitele evropských zemí pozval k diskusi premiér Stanislav Gross, který fórum také oficiálně zahájí. Záštitu akci poskytl ministr informatiky Vladimír Mlynář a primátor Prahy Pavel Bém. Hlavními řečníky fóra budou prezident Václav Klaus, komisařka EU pro informační společnost Viviane Redingová, bývalý komisař EU Christopher Patten, bývalý švédský premiér Carl Bildt a Bill Gates. S Redingovou by se měl Mlynář setkat na separátním jednání v první den konference. Hovořit by měli mimo jiné o digitalizaci televizního vysílání, daňové podpoře rozvoje informační společnosti a vývoji směrnic EU v oblasti elektronických komunikací.

Akce se vedle vládních představitelů a zástupců partnerských počítačových firem zúčastní i analytické společnosti jako IDC, Gartner či Forrester Research, zástupci nadnárodních organizací včetně OSN nebo Světové banky a nestátní neziskové organizace. Microsoft je největším světovým dodavatelem softwaru, ale jeho podnikání často doprovází spory. Naposledy jej Evropská komise obvinila ze zneužívání dominantního postavení trhu a kromě pokuty téměř půl miliardy eur firmě nařídila odstranit z operačního systému Windows přehrávač multimédií. Firma také musí dát konkurenci část zdrojového kódu ke svým programům.

ČTK

Článek ze dne 31. ledna 2005 - pondělí