logo itpoint.cz

burzadomen.cz je významným krokem k podpoře českého internetu

Na burze domén naleznete širokou nabídku volných domén. Vlastníci domén prostřednictvím tohoto serveru nabízejí volné domény k prodeji za cenu, kterou si sami stanoví. Kupujícím Burza domén jako jediná nabízí ucelenou informaci o volných doménách. Vyhnete se tak nutnosti hledaní kontaktu na vlastníka a zasílání nevyžádané pošty ...

Obchod s doménami je v začátku a vedou se diskuse o etice, zda je či není legální prodávat nepotřebnou doménu a prezentaci. Stavím se k názoru, že výstižná doména je jednou z klíčových věcí, aby internetová prezentace přilákala, ale také zůstala v paměti návštěvníka - potenciálního klienta. Rád bych v této souvislosti udělal srovnání domény s pozemkem.

Pokud realitní makléř - spekulant (slovo spekulant je odvozeno z řeckého spekuláros - předpověď, předpovídat, odhadovat) koupí pozemek v atraktivní lokalitě a nepostaví tam dům, ale bude očekávat(odhadovat/spekulovat), že za nějakou dobu se najde kupec, který bude mít eminentní zájem zde stavět. Myslím, že se mnou bude většina souhlasit, že je to běžná praxe a nikdo ho nebude trestat.

Naopak volná nabídka a poptávka je odjakživa jedinou možností, jak zjistit reálnou cenu jakékoliv komodity. Jak to dopadá pokud není volný trh můžeme vidět u trhu s byty nejen Praze ... Obchodníci nakupují, aby se ziskem prodali, ale ne každý je ochoten podstupovat riziko. Princip je v tom, že obchodník/spekulant toto riziko podstupuje a riskuje, že nemusí vydělat. Realitní makléř z našeho příkladu riskoval, že o danou lokalitu nebude zájem a nakonec prodá pozemek pod cenou, nebo dokonce pozemek neprodá vůbec.

Na tomto principu funguje většina trhů - akcie, ropa, zlato, energie atd.. (opakem je socialismus, který dle 40-ti leté zkušeností v ČR nefunguje).

Příklad : Pokud koupíte doménu o které přepokládáte, že o ní bude v budoucnu zájem a nabídnete ji na trhu. Může se stát, že prodáte se ziskem, nebo proděláváte od momentu zaplacení registračního poplatku.

Obchod s doménami pomůže celému českému internetu a především pomůže probudit všechny české firmy, které zaspaly a zjistily až nyní, že internet je nezbytnou součásti úspěšného fungování.Určitě bychom našli v historii mnoho firem, které zkrachovaly. Mnohdy jenom proto, že zaspaly dobu a nestačily dostatečně rychle reagovat na dění na trhu. Možná že některý z prodejců domény pomůže některým "spícím" firmám zjistit, že existuje expandující elektronický trh a nebude potřeba soudců, který je bude omlouvat, že si zapomněly včas natáhnout budík ...

Domény jsou nová komodita a je potřeba vymezit pravidla a určit mantinely. Proto vyzýváme zainteresované lidi a firmy k vytvoření etického kodexu a pravidel obchodování. Obchod by měl být organizovaný, ale také etický. Spokojen by měl být kupující i prodávající, stejně jako v jiném oblasti podnikaní. Přesto ani zde nepomohou sebelepší pravidla a nezabrání jedincům, kteří budou chtít pravidla obcházet a etiku ignorovat. Můžeme je pouze vyčlenit z fungujícího organizovaného trhu, kterým se může stát Burza domén.

Vítáme jakékoliv názory a poznámky, které by pomohly vytvořit pravidla a etický kodex obchodu s doménami na adrese info@burzadomen.cz. Věřím že Burza domén je významným krokem k podpoře českého internetu a pomůže Vám i celému internetu v České republice. S pozdravem a přáním dobrých obchodů nejen na Burze domén.

Petr Kliment / Weball

Článek ze dne 14. října 2005 - pátek