logo itpoint.cz

Cena Českého Telecomu na trhu přesahuje odhadovaný výnos za státní podíl

Při aktuální ceně akcií téměř 390 korun za kus má státní podíl tržní hodnotu kolem 64 miliard korun, ekonomové přitom výnos státu nejčastěji odhadují mezi 50 a 60 miliardami korun. Kolem 60 miliard se pohybují i neoficiální představy některých členů vlády.

Tržní hodnota Českého Telecomu podle ceny akcií na trhu nyní překonala převažující odhad výnosu státu při privatizaci jeho 51 % podílu. Při aktuální ceně akcií téměř 390 korun za kus má státní podíl tržní hodnotu kolem 64 miliard korun, ekonomové přitom výnos státu nejčastěji odhadují mezi 50 a 60 miliardami korun. Kolem 60 miliard se pohybují i neoficiální představy některých členů vlády.

Silný růst ceny akcií společnosti o přibližně 20 korun v úterý vyvolaly zprávy o předběžném zájmu devíti firem o informační memorandum potřebné pro účast v prvním kole výběrového řízení. Z toho pět zájemců tvoří telekomunikační operátoři Swisscom, TDC, TeliaSonera, Telefonica a Vodafone.

Analytik Patria Finance Tomáš Gatěk upozornil na to, že zájem firem o informační memorandum ještě neznamená účast v tendru. Podle něj například Telefonica a TeliaSonera o memorandum požádaly jen kvůli levnému získání informací.

Akcie firmy mohou stejně rychle oslabit, pokud přijde méně předběžných nabídek, míní analytik Wood&Company Jan Slabý. Potenciální investoři se navíc neohlížejí na cenu akcií na trhu, ale hodnotu společnosti vypočítávají podle její výkonnosti a dalších ukazatelů, dodal.

Jan Schiesser z Atlantik FT uvedl, že stát by mohl při prodeji telekomunikační firmě získat maximálně 57 miliard korun. Při pravděpodobnější variantě prodeje finančnímu investorovi ve formálním konsorciu s telekomunikační firmou pak vidí výnos jen kolem 50 miliard. Při další variantě prodeje přes trh, který by více reflektoval současnou tržní cenu, odhadl výnos na 58 miliard.

Zájemci o Telecom mohou o informační memorandum žádat do 21. ledna. Do 3. února pak musí předložit předběžné nabídky. Vítěze tendru po podání závazných nabídek má vláda vybrat do konce března. Pro případ neúspěchu prodeje jednomu zájemci stát souběžně chystá prodej akcií přes kapitálové trhy.

ČTK

Článek ze dne 6. ledna 2005 - čtvrtek