logo itpoint.cz

Cenová politika Českého Telecomu brzdí rozvoj vysokorychlostního internetu a omezuje zákazníka ve svobodném výběru

Český Telecom účtuje alternativním operátorům tak vysoké poplatky za připojení na místní datové smyčky, že jim znemožňují skutečně konkurovat v nabídce svých služeb DSL - nejvíce na tom prodělá český zákazník ! Český Telecom je připraven udělat cokoliv, aby zabránil konkurenčním firmám v rovnocenném postavení na českém trhu !

Český Telecom pokračuje v potlačování konkurence na českém trhu s vysokorychlostním internetem. Za připojení na místní datové smyčky účtuje alternativním operátorům tak vysoké poplatky, že jim znemožňují skutečně konkurovat v nabídce svých služeb DSL. Nejvíce na tom prodělá český zákazník.

Mezi zeměmi Evropské unie obsadila Česká republika až alarmující 22. místo v oblasti úrovně a rychlosti rozvoje širokopásmových služeb. Vyplývá to z poslední souhrnné zprávy organizace ECTA (European Competitive Telecommunications Asociation). Penetrace vysokorychlostních služeb v Česku dosahuje pouhých 1,7 procenta, což je horší výsledek než například na Slovensku.

"Český Telecom je připraven udělat cokoliv, aby zabránil konkurenčním firmám v rovnocenném postavení na českém trhu," říká Odd-Egil Aasen, vedoucí projektu xDSL společnosti Telenor v České republice. Nejkřiklavěji se tento přístup projevuje v propastném rozdílu cen, za které Český Telecom nabízí na jedné straně své velkoobchodní služby ADSL a za které na straně druhé zpřístupňuje místní smyčky (LLU). "Ceny za LLU jsou tak vysoké, že alternativní operátoři nemohou nabídnout cenově konkurenční služby DSL," dodává Odd-Egil Aasen.

Společnost Telenor provedla srovnání založené na principech EU a jasně dokázala, že Český Telecom zneužívá svého dominantního postavení a snaží se vytlačit konkurenci z trhu. Podobně nezákonné chování dominantních operátorů bylo prokázáno v několika zemích EU, tam však následovaly tresty ze strany tamních regulačních orgánů.

"Už více než rok se snažíme na tyto nerovné cenové podmínky upozorňovat, ale regulátor zatím neprokázal snahu problém řešit," vysvětluje Odd-Egil Aasen a dodává : "Telenor zvažuje další možnosti, jak tuto neúnosnou situaci na českém trhu vysokorychlostních služeb řešit a zastavit monopolní chování Českého Telecomu."

Telenor

Článek ze dne 3. února 2005 - čtvrtek

Komfortní poznávací zájezdy v malých skupinách s českým průvodcem.
Trápí vás kvasinková infekce? Co vám může pomoci?
Oceněná ochrana počítače. 30-Denní zkušební verze stahuj teď!