logo itpoint.cz

České radiokomunikace nárokují na sdružení minoritních akcionářů 15 miliónů Kč a omluvu

ČRa vznesly vůči Sdružení minoritních akcionářů Českých radiokomunikací u Městského soudu v Praze nárok na úhradu škody ve výši 15 miliónů Kč, zaplacení nákladů řízení a omluvy. Sdružení mělo škodu způsobit podáním návrhu předběžného opatření, podle kterého nesměly být akcie ČRa staženy z oficiálních trhů.

ČRa ve čtvrtek vznesly vůči Sdružení minoritních akcionářů Českých radiokomunikací u Městského soudu v Praze nárok na úhradu škody ve výši 15 miliónů Kč, zaplacení nákladů řízení a omluvy. Sdružení mělo škodu způsobit podáním návrhu předběžného opatření, podle kterého nesměly být akcie ČRa staženy z oficiálních trhů. Toto předběžné opatření však Vrchní soud v Praze zamítl 2. února tohoto roku, a společnosti tak vznikl nárok na tzv. náhradu újmy. Jedná se již o druhý požadavek na odškodnění, který v této souvislosti ČRa podaly.

"Není možné, aby minoritní akcionáři podobným způsobem stále zneužívali zákony," řekl dnes advokát Radek Pokorný, který ČRa v této věci zastupuje. "Nastal čas, aby účet za takovéto hry hradil ten, kdo je začal, a ne jen velké a renomované společnosti obchodované na burze."

Tím, že sdružení společnosti zabránilo stažení akcií z obchodování na oficiálních trzích, vznikly ČRa značné náklady vyčíslené na celkovou částku 15 000 000,- Kč. Ty byly způsobeny zejména náklady na právní zastoupení a poradenskou činnost a zahrnují také náklady spojené se setrváním na oficiálních trzích.

Sdružení navíc zveřejnilo tiskovou zprávu o vydání předběžného opatření, a poškodilo tak dobré jméno Českých radiokomunikací. Součástí nároku je proto povinnost zveřejnit patřičnou omluvu.

České radiokomunikace již v této souvislosti podaly 30. ledna 2005 žalobu přímo na tři minoritní akcionáře, kteří za sdružením stojí, ve které se domáhají náhrady škody ve výši 15 miliónů Kč.

České radiokomunikace

Článek ze dne 11. února 2005 - pátek