logo itpoint.cz

České radiokomunikaceRa zahájily pilotní provoz služby Bluetone WiFi v Úněticích

Novou datovou službu Bluetone WiFi zprovoznily České radiokomunikace v těchto dnech v obci Únětice v okrese Praha - Západ. Služba je obci poskytována na základě vítězství ČRa ve výběrovém řízení, které Únětice vyhlásily minulý rok a obyvatelé mají možnost připojení k internetu za 400 Kč měsíčně bez DPH v pásmu 2,4 Ghz. Současně se můžete seznámit s prezentací ČRa k této akci.

Novou datovou službu Bluetone WiFi zprovoznily České radiokomunikace v těchto dnech v obci Únětice v okrese Praha - Západ. Služba je obci poskytována na základě vítězství ČRa ve výběrovém řízení, které Únětice vyhlásily minulý rok a obyvatelé mají možnost připojení k internetu za 400 Kč měsíčně bez DPH v pásmu 2,4 Ghz.

"Bluetone WiFi přinese zákazníkům trvalý přístup k internetu bez zpoplatnění objemu přenesených dat, i když vzhledem k charakteru služby není garantována stabilní přenosová rychlost," uvedl Ing. Jaromír Charvát, ředitel úseku telekomunikačních služeb ČRa. Dodal, že pokud pilotní projekt bude úspěšný, ČRa mohou nastartovat zasíťování i dalších lokalit v ČR. "Jakmile to bude dovolovat legislativa ze strany ČTÚ, jsme připraveni využít pásma 5 Ghz," řekl Ing. Charvát.

České radiokomunikace vyšly Úněticím vstříc cenou vzhledem k tomu, že obec poskytla obecní vodojem k umístění antény a je připravena poskytnout i další místa pro eventuální rozšíření. "V současné době je to v zájmu obce. Kromě jasné výhody připojení k internetu, což znamená i spokojenější obyvatele Únětic, si také od služby slibujeme lepší komunikaci v obci.

Donedávna jsme museli vše úřední osobně roznášet po domech, či vyvěšovat," uvedl starosta Únětic Vladimír Vytiska. V případě takových podmínek budou ČRa přistupovat s nabídkou výhodných cen i k dalším zájemcům o tuto službu.

Vzhledem k členitosti obce rozhodli projektanti ČRa osadit vodojem, na který byla přivedená páteřní konektivita ČRa, dvěmi anténami s vyzařovacím úhlem 73 stupňů. Ty zajišťují pokrytí do vzdálenosti cca 2 kilometry od tzv. Access pointu.

V současné době ČRa připravují automatické aplikační rozhraní, pomocí kterého si bude schopen zákazník sám službu zřídit a samostatně obsluhovat.

České radiokomunikace

ZDE naleznete prezentaci Českých radiokomunikací k celému projektu v Úněticích.

Článek ze dne 14. února 2005 - pondělí