logo itpoint.cz

Český Telecom chtějí všichni čtyři zájemci

Podle rozdílných názorů ekonomů nemá tendr jasného favorita. Nejméně šancí však téměř shodně dávají Belgacomu. U Telefónicy a France Télécomu analytici upozorňují na vyšší zadluženost. Finančně silný Swisscom však zase považují za více konzervativní při stanovování ceny. V prvním kole tendru nabídl Swisscom předběžně 60,9 miliardy korun, Blackstone/CVC/Providence 67,5 miliardy, Belgacom 68,3 miliardy a Telefónica 69 miliardy.

Závazné nabídky na koupi státního podílu v Českém Telecomu podali všichni čtyři zájemci, kteří v minulých týdnech prováděli v Telecomu hloubkovou kontrolu. Zájem tak potvrdily Belgacom, Swisscom, Telefónica i konsorcium Blackstone/CVC/Providence a France Télécomu.

Zájemci většinou nechtěli obsah nabídek komentovat. "O výši nabídnuté ceny a obsahu nabídky nemůže Swisscom toho času poskytnout žádné informace," uvedli zástupci švýcarského operátora, který jako jediný podání nabídky oficiálně oznámil. Belgacom odmítl o svém záměru ucházet se o Telecom sdělit jakékoli podrobnosti.

Fond národního majetku, který v Telecomu zastupuje stát, bude podle mluvčí Petry Krainové o výsledku výběrového řízení informovat ve středu večer po zasedání meziresortní privatizační komise. Ta by měla otevřít obálky s cenovými nabídkami, stanovit pořadí uchazečů a doporučit vítěze tendru vládě. Hlavním rozhodovacím kritériem má být cena.

Cena by se podle odhadu ekonomů mohla pohybovat v rozpětí 65 až 73 miliard korun, tedy pět procent nad úrovní předběžných nabídek. Původně přitom vláda počítala s nabídkou kolem 60 miliard korun. Cena 73 miliard Kč odpovídá 444 Kč na akcii.

Podle rozdílných názorů ekonomů nemá tendr jasného favorita. Nejméně šancí však téměř shodně dávají Belgacomu. U Telefónicy a France Télécomu analytici upozorňují na vyšší zadluženost. Finančně silný Swisscom však zase považují za více konzervativní při stanovování ceny.

Generální ředitel Komerční banky Alexis Juan dnes uvedl, že se zástupci banky pokouší najít řešení, jak pomoci France Télécomu k ovládnutí tuzemského dominantního operátora. Majoritním vlastníkem Komerční banky je francouzská Société Générale.

V prvním kole tendru nabídl Swisscom předběžně 60,9 miliardy korun, Blackstone/CVC/Providence 67,5 miliardy, Belgacom 68,3 miliardy a Telefónica 69 miliardy. Nejvíce, 71 miliard, nabídla skupina PPF a J&T, která později z tendru odstoupila kvůli údajné diskriminaci jejího telekomunikačního partnera Tiscali při přístupu k datům Telecomu.

Premiér Stanislav Gross o víkendu uvedl, že vláda by měla o prodeji rozhodnout co nejrychleji, zřejmě ještě před parlamentním hlasováním o nedůvěře kabinetu, které chce tento týden ve sněmovně iniciovat opoziční ODS. Ta dává přednost prodeji firmy na kapitálovém trhu. Kabinet však nechce podle Grosse privatizační proces urychlit za každou cenu. Grossovo prohlášení vyvolalo nevoli některých opozičních i koaličních politiků. Podle dřívějších informací se měla vláda výběrem zabývat 6. dubna.

Vláda se naposled pokoušela prodat státní podíl v Telecomu v roce 2002. Vítězné konsorcium Deutsche Bank a TDC se však tehdy nedohodlo na podmínkách odkupu akcií minoritního akcionáře TelSource. Konsorcium TelSource tvořené firmami KPN a Swisscom koncem roku 2003 své akcie prodalo.

ČTK

Článek ze dne 30. března 2005 - středa