logo itpoint.cz

Český Telecom do března vydělal 1,6 miliardy

Český Telecom vykázal v prvním čtvrtletí konsolidovaný čistý zisk 1,6 miliardy korun, což je o 12,1 procenta více než ve stejném období loni. Výnosy společnosti klesly v souladu s očekáváním trhu o dvě procenta na 14,7 miliardy korun.

Český Telecom vykázal v prvním čtvrtletí konsolidovaný čistý zisk 1,6 miliardy korun, což je o 12,1 procenta více než ve stejném období loni. Výnosy společnosti klesly v souladu s očekáváním trhu o dvě procenta na 14,7 miliardy korun.

Dceřiná firma Telecomu Eurotel snížila výnosy o procento na sedm miliard korun. Největší tuzemský mobilní operátor získal během prvních tří letošních měsíců 73.000 nových zákazníků, a zvýšil tak jejich celkový počet na 4,664 milionu. To je o devět procent více než loni. Měsíční příjem od jednoho zákazníka proti loňsku klesl o 43 Kč na 460 korun. Za celý letošní rok firma podle generálního ředitele Michala Heřmana čeká výnosy zhruba na loňské úrovni nebo jejich mírný nárůst.

Výnosy Telecomu z pevných linek klesly o šest procent na osm miliard korun. Výnosy z hovorného klesly o 26 procent na 2,1 miliardy. Počet pevných linek zejména kvůli mobilní konkurenci klesl o šest procent na 3,307 milionu. Od začátku roku lidé odhlásili zhruba 60.000 telefonů.

"Je to v souladu s trendem z předešlých období, který je charakterizován zejména poklesem výnosů z tradičních hlasových služeb, který nebyl zcela nahrazen nárůstem výnosů z internetových, datových služeb a služeb s přidanou hodnotou," komentoval pokles výnosů mluvčí Vlastimil Sršeň. Příjmy z internetu a dat meziročně stouply o 26 procent na 1,1 miliardy korun.

Počet přípojek vysokorychlostního připojení k internetu ADSL se od ledna do března zvýšil o 26.000 na 127.000. Proti loňsku to znamená nárůst o 535 procent. Výnosy z poskytování této služby stouply na téměř čtyřnásobných 277 milionů korun.

Podle analytika Patria finance Tomáše Gaťka jsou výsledky firmy v souladu s očekáváními. Firma si podle něj zachovává vysokou marži provozního zisku kolem 47 procent, což je nad úrovní západoevropských operátorů. S rostoucí konkurencí firmě podle něj rostou náklady na marketing, což souvisí i se zavedením nových tarifů. Kurz akcií na výsledky nereagoval a na pražské burze mírně klesl o 0,21 procenta na 440,8 koruny.

Telecom ve čtvrtek oznámí změnu cen. Ze svého základního paušálního programu Standard má odstranit stokorunový kredit hovorného a nejméně o deset korun jej zlevnit. Fakticky tak může tarif o 90 korun podražit. "Změna by měla mít pozitivní dopad na hospodaření firmy," míní Gatěk.

Změnu cen nařídil Telecomu Český telekomunikační úřad, který rovněž snížil propojovací poplatky a ceny za pronájem linek Telecomu. Podle generálního ředitele Gabriela Berdára nebudou tato rozhodnutí znamenat výraznou nápravu regulačního prostředí, ale určují pozitivní trend přibližování regulace k jiným zemím EU. V důsledku špatné regulace podle něj firma přichází zhruba o sedm miliard korun ročně.

Telecom letos očekává další nárůst podílu výnosů z datových služeb a internetu. Výnosy z této oblasti by měly růst na konsolidované bázi minimálně stejně rychle jako dosud, tedy nejméně o pětinu. Skupina na konci letošního roku chystá testování mobilní sítě třetí generace UMTS, na konci roku chce rovněž zavést televizní vysílání přes telefonní linku a telefonování přes internet.

Řádná valná hromada Telecomu by mohla v červnu rozhodnout o převedení údržby sítě k externí firmě. V rámci projektu by ke společnosti Siemens mohlo přejít přes 3000 zaměstnanců. Naopak o chystaném prodeji nemovitostí by měli akcionáři rozhodovat zřejmě později na mimořádné valné hromadě.

Majoritu 51,1 procenta v Telecomu by měla zhruba v polovině roku ovládnout španělská Telefónica, která má za akcie v držení státu zaplatit 82,6 miliardy korun.

Telecom propustil pětinu pracovníků, a koncem března tak zaměstnával 8660 lidí. Na odstupném firma vyplatila 104 milionů korun. Eurotel naopak počet zaměstnanců o dvě procenta zvýšil na 2496 pracovníků.

ČTK

Článek ze dne 28. dubna 2005 - čtvrtek