logo itpoint.cz

Český Telecom loni propustil 2100 lidí

Firma loni snížila počet zaměstnanců o 2100 lidí na 8800 pracovníků. Letos by měla firma v propouštění pokračovat a plánuje, že bude mít koncem roku 7000 pracovníků. Snižování počtu pracovníků se více týká méně kvalifikovaných a podpůrných profesí, jejichž potřeba s rostoucím využitím moderních technologií klesá. Firma naopak hledá nové lidi do prodeje a marketingu.

Český Telecom loni snížil počet zaměstnanců o 2100 lidí na 8800 pracovníků. Letos by měla firma v propouštění pokračovat a plánuje, že bude mít koncem roku 7000 pracovníků. Uvedl to mluvčí Vladan Crha.

Počet pracovníků Telecomu by se letos mohl snížit ještě výrazněji, pokud firma přijme plán pronájmu činností souvisejících s údržbou a výstavbou své telekomunikační sítě externí firmě. V případě, že jej uskuteční, by ke společnostem Alcatel nebo Siemens, se kterými firma jedná, přešlo více než 3000 lidí.

Propouštění je součástí transformačního programu, který firma přijala před více než rokem. V jeho rámci se má počet pracovníků Telecomu a dceřiného Eurotelu snížit zhruba o 4000 na 9500 lidí. Stav pracovníků Eurotelu ve výši zhruba 2500 osob by se neměl příliš měnit.

Snižování počtu pracovníků se více týká méně kvalifikovaných a podpůrných profesí, jejichž potřeba s rostoucím využitím moderních technologií klesá. Firma naopak hledá nové lidi do prodeje a marketingu.

Cílem transformace je zvýšit efektivitu a provozní výkonnost firmy. Ta se do září, měřeno počtem telefonních linek na zaměstnance, zvýšila meziročně o třetinu na 371 linek.

Odcházející zaměstnanci dostávají od firmy nadstandardní odstupné, které se podle počtu odpracovaných let pohybuje mezi šesti a deseti měsíčními platy.

Telecom se již několik let potýká s poklesem počtu provozovaných linek. V září jich měl 3,4 milionu, tedy o pět procent méně než předloni.

ČTK

Článek ze dne 10. ledna 2005 - pondělí