logo itpoint.cz

Český Telecom opět varuje před hlasovými podvodnými voláními

Český Telecom opět varuje zákazníky před masivní a opakovanou formou pravděpodobně podvodných hlasových volání. Ta se objevila v průběhu pondělka v bezpečnostních systémech přesně ve 14:22. Cílem obvolávání 11.ledna 2005 byli zákazníci v Praze, Brně a okolí a dále na Karlovarsku. Volanému je v českém jazyce slíbena vysoká finanční výhra ve výši 10 000 Kč ...

Český Telecom opět varuje zákazníky před masivní a opakovanou formou pravděpodobně podvodných hlasových volání. Ta se objevila v průběhu pondělka v bezpečnostních systémech přesně ve 14:22. Cílem obvolávání 11.ledna 2005 byli zákazníci v Praze, Brně a okolí a dále na Karlovarsku (zejména Mariánské Lázně).

Automatické hlásky ze zahraničí náhodně obvolávají velké množství vybraných telefonních čísel v České republice (v tomto případě z USA z čísla 0018668493243). Volajícího v některých případech není možné identifikovat na displeji telefonního přístroje (skryté volání).

Volanému je v českém jazyce slíbena vysoká finanční výhra ve výši 10 000 Kč. Příjemcům hovorů hláska sděluje, že o výhru se mají přihlásit na telefonním čísle 906 609 941. Jedná se linku se zvýšenou tarifikací (70,- Kč za minutu hovoru) v České republice, která byla přidělena společnosti Aliatel.

Český Telecom poprvé na tento typ podvodných volání upozornil 29.listopadu 2004 a podnikl řadu kroků k ochraně zákazníků. Nyní rozšířil například trestní oznámení u Státního zastupitelství na neznámého pachatele ze dne 29.11.2004 a další. Zároveň také vyzval zahraniční operátory k zamezení těchto volání do České republiky a opět vyzval společnost Aliatel k pozastavení vybraných čísel se zvýšenou tarifikací.

Český Telecom bude i nadále činit vše, co je v jeho silách , aby ochránil uživatelé pevných linek před takovými praktikami některých zahraničních i tuzemských telekomunikačních společností. Dále bude situaci sledovat a dostupnými technickými prostředky legálně a v nejvyšší možné míře bránit obdobným postupům na telekomunikačním trhu. V případě jakýchkoli nových poznatků bude samozřejmě také neprodleně informovat širokou veřejnost a podnikat další právní kroky.

Český Telecom

Článek ze dne 12. ledna 2005 - středa