logo itpoint.cz

Český Telecom plánuje expanzi na zahraniční trhy

Firma přitom zvažuje kapitálové vstupy do jiných firem nebo provozní rozšíření činnosti do zahraničí, uvedl generální ředitel Gabriel Berdár bez dalších podrobností. Telecom nyní nabízí služby v zahraničí velkým firmám či operátorům prostřednictvím poboček v Rakousku, Maďarsku a na Slovensku.

Český Telecom plánuje expanzi na zahraniční trhy. Firma přitom zvažuje kapitálové vstupy do jiných firem nebo provozní rozšíření činnosti do zahraničí, uvedl generální ředitel Gabriel Berdár bez dalších podrobností.

Úvahy o investicích či případné výplatě dividend firmě umožňuje nízké zadlužení. Čistá zadluženost loni klesla ze 45 na 27 procent. Konsolidované dluhy Telecomu a Eurotelu se na konci roku pohybovaly kolem 25,5 miliardy korun.

Telecom by mohl podle analytika Patria Finance Tomáše Gaťka expandovat zejména do okolních zemí na východě, například na Slovensko, do Maďarska nebo Polska. Zahraniční akvizice firmě umožní vstup na nové trhy, možnost uplatnění efektů ze společného působení a růst výnosů, dodal. Telecom nyní nabízí služby v zahraničí velkým firmám či operátorům prostřednictvím poboček v Rakousku, Maďarsku a na Slovensku.

Telecom loni inkasoval volnou hotovost 19,5 miliardy korun, která mu umožnila výrazně urychlit splácení úvěru 26 miliard korun na nákup zbývajících 49 procent v Eurotelu. V současnosti firmě podle finančního ředitele Juraje Šedivého zbývá z tohoto úvěru splatit kolem šesti miliard korun.

Firma loni vykázala rekordní konsolidované výnosy 62,1 miliardy korun, což znamená meziroční růst o 21 procent. Z předloňské ztráty 1,8 miliardy korun způsobené jednorázovým odpisem aktiv se loni vrátila k zisku 5,6 miliardy korun.

Podle záměru představenstva by mohla společnost vyplatit na dividendách za loňský rok 70 procent zisku, tedy čtyři miliardy korun, což představuje téměř 13 korun na akcii. Šedivý doplnil, že úroveň volné hotovosti a zisk podle českého účetnictví by umožňovaly výplatu ještě vyšší dividendy.

Majoritu 51 procent v Telecomu drží stát, který nyní akcie prodává. O podíl se přihlásilo pět zájemců, kteří mají do 29. března předložit závazné nabídky. Předběžné nabízené ceny se pohybují mezi 61 a 71 miliardami Kč. Loňské dobré výsledky mohou podle ekonomů zvýšit zájem uchazečů a mít i vliv na nabízenou cenu.

ČTK

Článek ze dne 18. února 2005 - pátek