logo itpoint.cz

Český Telecom po předloňské ztrátě vykázal loni zisk

Český Telecom se loni vrátil k zisku a vydělal 5,6 miliardy korun čistého. Rok předtím společnost skončila kvůli desetimiliardovému účetnímu odpisu se ztrátou 1,8 miliardy korun. Díky úplné konsolidaci s výsledky dceřiného mobilního operátora Eurotel vykázal Telecom růst výnosů o 20,6 procenta na rekordních 62,1 miliardy korun.

Český Telecom se loni vrátil k zisku a vydělal 5,6 miliardy korun čistého. Rok předtím společnost skončila kvůli desetimiliardovému účetnímu odpisu se ztrátou 1,8 miliardy korun. Díky úplné konsolidaci s výsledky dceřiného mobilního operátora Eurotel vykázal Telecom růst výnosů o 20,6 procenta na rekordních 62,1 miliardy korun. Firma oznámila předběžné, neauditované údaje podle mezinárodních standardů v tiskové zprávě.

Telecom by mohl podle finančního ředitele Juraje Šedivého vyplatit na dividendách za loňský rok až čtyři miliardy korun, což by odpovídalo 70 procentům zisku, což si před dvěma lety stanovilo představenstvo jako horní hranici pro výplatu. "Pokud se nestane nic závažného z hlediska privatizace nebo nenastane nějaká radikální změna, tak kapacita pro výplatu dividendy tam jednoznačně je," řekl Šedivý v telefonickém rozhovoru pro ČTK. Dodal, že firma disponuje hotovostí na výplatu ještě vyššího podílu na zisku. Dividendu ale musejí schválit akcionáři.

Výše čistého zisku překonala odhady analytiků a řadí Telecom mezi nejziskovější tuzemské firmy. Ekonomové očekávali zisk kolem 5,4 miliardy korun. Vykázané výnosy se s jejich očekáváním shodují. Podle analytika Wood&Company Tobora Bokora by se výše dividend za loňský rok mohla pohybovat minimálně kolem 16 korun na akcii.

Výsledky Eurotelu se loni po 100procentním ovládnutí firmy Telecomem poprvé zcela započítávaly do čísel dominantního operátora. Po většinu roku 2003 konsolidoval Telecom jen 51 procent výsledků dceřiné firmy. Eurotel loni zvýšil výnosy o procento na 29,5 miliardy korun. Příjmy ze SMS, multimediálních zpráv, datových služeb a připojení k internetu přitom rostly o 16 procent.

Výnosy z pevných linek meziročně klesly o šest procent na 34,4 miliardy korun. Počet provolaných minut z pevných telefonů klesl o 18 procent, naopak se zvýšilo jejich využití pro datové služby a internet. Výnosy z této oblasti však propad u hlasových služeb nevyrovnaly. Telecom loni zvýšil počet vysokorychlostních připojení přes ADSL o 86.000 na 101.000 na konci roku.

V porovnání s ostatními evropskými operátory dosáhl Telecom podle Bokora výrazně vyšší efektivnosti. Ta se, měřena podílem hrubého provozního zisku na výnosech, pohybovala kolem 47 procent. Telecomu se dařilo například lépe než maďarskému Matávu, který ohlásil pokles zisku o 40 procent a snížení tržeb o procento. Naopak polský dominantní operátor TPSA loni svůj zisk ztrojnásobil v přepočtu na 16,8 miliardy korun a zvýšil tržby o 1,5 procenta.

Telecom loni investoval 5,8 miliardy korun a zároveň snížil dluh za nákup zbytku Eurotelu z počátečních 26 miliard korun na konci roku 2003 na 8,5 miliardy korun. Ty bude podle Šedivého splácet zřejmě do roku 2008.

Díky loňskému snížení počtu zaměstnanců o 19 procent na 8830 lidí Telecom zredukoval osobní náklady o 15 procent na 5,9 miliardy Kč. Počet telefonních linek na pracovníka tak stoupl o 17 procent na 383 linek. U TPSA a Matávu to bylo o deset, respektive o 18 linek na zaměstnance méně.

Telecom loni provozoval kolem 3,4 milionu pevných linek a Eurotel měl na konci roku 4,6 milionu zákazníků.

Majoritu 51 procent v Telecomu drží stát, který nyní své akcie prodává. O podíl se přihlásilo pět zájemců, kteří mají do 29. března předložit závazné nabídky. Předběžné nabízené ceny se pohybují mezi 61 a 71 miliardami Kč. Loňské výsledky nebudou mít na privatizaci podle ekonomů žádný výrazný vliv.

ČTK

Článek ze dne 17. února 2005 - čtvrtek