logo itpoint.cz

Čím kóduje americké ministerstvo obrany

Praha 1.prosince 2005 - Americké ministerstvo obrany podepsalo se společností SafeNet kontrakt na dodávky nového šifrovacího zařízení KIV-7M Link Encryptor. Kontrakt má hodnotu 150 miliónů dolarů. Podle odhadů by měly dodávky této hranice dosáhnout za dva až tři roky. V České republice je distributorem výrobků SafeNet pražská společnost Gesto Communications.

Generální ředitel americké společnosti SafeNet Antony Caputo popisuje tento produkt jako tři zařízení v jedné malé krabičce, která dohromady dokáží zakódovat data. Enkryptory budou pravděpodobně nasazeny na ponorkách. Jedná se o jeden z kroků, které ministerstvo obrany provádí v rámci modernizace šifrovacího provozu.

Výše kontraktu překvapila i samotný SafeNet. Původně byla očekávána jen zhruba třetinová. Podle generálního ředitele Caputa je výše kontraktu důkazem kvality jeho výrobků. Před podepsáním tohoto kontraktu SafeNet odhadoval, že v příštích šesti letech vydělá na linkových enkryptorech celkem 300 miliónů dolarů.

KIV-7M přináší společnosti větší zisk než předchozí typy šifrátorů. SafeNet plánuje novou variantu produktu, virtuální soukromý síťový encryptor, který by měl být na trhu příští rok.

Firma SafeNet v minulých letech prakticky vytvořila technologický standard pro virtuální zabezpečené sítě (VPN) a bezpečnou komunikaci. Ze 40 špičkových světových výrobců bezpečnostních VPN technologií používá 38 právě technologii SafeNet.

Technologie a výrobky SafeNet používá řada významných firem (Texas Instruments, Cisco Systems, Compaq Computers, Samsung, Microsoft, ARM, Enterasys, Centilium Communications, Intel, Watchguard, RSA Security, Secure Computing, NetScreen, NEC). Mezi jeho zákazníky patří nejvýznamnější americké úřady.

V České republice společnost Gesto Communications dodala výrobky SafeNet řadě zákazníků, kteří vyžadují dokonalé zabezpečení mezinárodních datových komunikací, bezpečnost bankovních dat i transakcí a ochranu citlivých osobních dat velkého počtu osob. Jedná se o natolik specifická nasazení, že naprostá většina klientů nesvolila k publikaci své reference. Svolení k referenci vydala pouze Česká správa sociálního zabezpečení.

Článek ze dne 4. prosince 2005 - neděle