logo itpoint.cz

ČTÚ snížuje ceny propojení

Ceny dálkových hovorů mezi sítěmi různých operátorů by mohly klesnout. Český telekomunikační úřad až o 11 haléřů snížil propojovací poplatky, které si firmy mezi sebou za přenos volání platí. Český telekomunikační úřad také snížil ceny, za které si může konkurence od Českého Telecomu pronajímat pevné linky, až o 45 procent.

Ceny dálkových hovorů mezi sítěmi různých operátorů by mohly klesnout. Český telekomunikační úřad až o 11 haléřů snížil propojovací poplatky, které si firmy mezi sebou za přenos volání platí.

Zatímco cena propojení v místním styku zůstala na dosavadní úrovni 31 a 16 haléřů pro volání ve špičce a mimo ní, za volání mezi sousedními obvody zlevnilo o dva, respektive o jeden haléř na 38 a 19 haléřů. Propojení nesousedních obvodů zlevnilo o 11 haléřů na 45 haléřů ve špičce a o šest na 22 haléřů mimo špičku.

Český telekomunikační úřad také snížil ceny, za které si může konkurence od Českého Telecomu pronajímat pevné linky, až o 45 procent. Kompletní pronájem jedné linky zlevnil o 18 procent na 403 korun měsíčně, vyplývá z nově vydaných cenových rozhodnutí ČTÚ.

Cena za pronájem koncového vedení ale zůstává stále vyšší, než je běžný měsíční paušál, který Telecom za linku účtuje domácnostem. ČTÚ ddále rozhodl, že firma musí snížit měsíční paušál u nejběžnějšího cenového programu Home Standard nejméně o deset korun na 329 Kč, ale nebude moci do ceny zahrnout stokorunový kredit hovorného.

Výrazněji zlevnil sdílený pronájem, kdy si konkurence pronajímá jen část pro datové služby. Cena klesla o 42 procent na 158 korun.

Službu Telecom zavedl na podzim roku 2003. V členských zemích EU, kde jsou účastnická vedení dominantních operátorů zpřístupněna delší dobu, je zatím poptávka po službě nízká a její rozšíření se pohybuje kolem pěti procent.

ČTK

Článek ze dne 26. dubna 2005 - úterý