logo itpoint.cz

ČVUT bylo připojeno k síti CESNET2 unikátní rychlostí 10 Gb/s

ČVUT se stalo první univerzitní institucí, která byla k síti CESNET2 připojena okruhem o tak vysoké rychlosti. V dohledné době budou touto rychlostí připojeni další členové sdružení CESNET. ČVUT provozuje jednu z největších univerzitních sítí v České republice, má připojeno více než 20 tisíc počítačů ve 23 lokalitách v Praze a silný datový provoz směřující převážně do sítě CESNET2 je stále více integrován do multimediálních dat.

Sdružení CESNET připojilo k síti CESNET2 České vysoké učení technické linkou o kapacitě 10 Gb/s. ČVUT se stalo první univerzitní institucí, která byla k síti CESNET2 připojena okruhem o tak vysoké rychlosti. V dohledné době budou touto rychlostí připojeni další členové sdružení CESNET.

ČVUT provozuje jednu z největších univerzitních sítí v České republice, má připojeno více než 20 tisíc počítačů ve 23 lokalitách v Praze a silný datový provoz směřující převážně do sítě CESNET2 je stále více integrován do multimediálních dat.

Páteř národní sítě pro vědu, výzkum, vývoj a vzdělávání CESNET2 propojuje největší univerzitní města České republiky okruhy s vysokými přenosovými rychlostmi. Uživateli sítě jsou především vysoké školy, Akademie věd České republiky a jiné výzkumné a vzdělávací organizace.

Základní zahraniční konektivita sítě CESNET2 je zajištěna dvěma nezávislými spoji. Jeden vede k pražskému uzlu evropské sítě GÉANT a má kapacitu 2,5 Gb/s. Touto trasou prochází především provoz mezi akademickými institucemi. Druhá zahraniční linka je na první zcela nezávislá a vede do Spojených států. Nabízí přenosovou rychlost 800 Mb/s a slouží jako hlavní zahraniční spoj sítě CESNET2 pro komunikaci s běžným, neboli komerčním Internetem.

Na sklonku loňského roku uvedl CESNET do provozu první páteřní linku realizovanou technologií DWDM s přenosovou rychlostí 10 Gb/s. Ostatní páteřní okruhy sítě CESNET2 využívají technologie POS (Packet Over SONET) s přenosovou kapacitou 2,5 Gb/s a gigabitový Ethernet s kapacitou 1 Gb/s. Trasy do menších uzlů nabízejí rychlosti v rozsahu od 10 do 100 Mb/s. Jejich kapacita je průběžně zvyšována v souladu s potřebami a reálným provozem konkrétních uzlů.

Na konci letošního ledna zvýšilo sdružení CESNET kapacitu připojení sítě CESNET2 do peeringového uzlu NIX.CZ na 20 Gb/s. Jde o vůbec nejvyšší rychlost, kterou je některá z tuzemských sítí s NIX.CZ propojena. Připojení sítě CESNET2 je realizováno prostřednictvím dvou na sobě nezávislých optických okruhů. Každý z nich dosahuje rychlosti 10 Gb/s.

CESNET

Článek ze dne 1. března 2005 - úterý