logo itpoint.cz

Dominantní operátor musí snížit měsíční paušál a odstranit kredit

Český Telecom musí u své základní nabídky Home Standard snížit měsíční paušální poplatek nejméně o desetikorunu na maximálně 329 Kč a zrušit stokorunový kredit hovorného. Hovorné má ve většině případů klesnout. Podle dobře informovaného zdroje oznámí Telecom nové koncové ceny zřejmě ještě tento týden. Podle předsedy ČTÚ Davida Stádníka může rozhodnutí o změně cen v důsledku znamenat zvýšení paušálního poplatku !

Český Telecom musí u své základní nabídky Home Standard snížit měsíční paušální poplatek nejméně o desetikorunu na maximálně 329 Kč a zrušit stokorunový kredit hovorného. Hovorné má ve většině případů klesnout. Rozhodl o tom Český telekomunikační úřad. Podle dobře informovaného zdroje oznámí Telecom nové koncové ceny zřejmě ještě tento týden.

Podle předsedy ČTÚ Davida Stádníka může rozhodnutí o změně cen v důsledku znamenat zvýšení paušálního poplatku. Hlavní změnou proti dosavadním cenám je totiž odstranění kreditu hovorného, který bylo možné provolat v rámci stávajícího paušálu. Ten kritizovali zejména alternativní operátoři, protože komplikoval přechod zákazníků Telecomu ke konkurenci. Zatímco paušál musí Telecom snížit nejméně o desetikorunu, zákazník přijde o 102 korun, které mohl v rámci poplatku provolat.

Cenové rozhodnutí ČTÚ je podle mluvčího Telecomu Vlastimila Sršně východiskem pro stanovení nových cen. "Cenové programy však stanovíme tak, aby zákazníky co nejvíce motivovaly k využívání pevné telefonní linky," řekl ČTK s tím, že firma ceny představí co nejdříve.

Podle analytika Patria Finance Tomáše Gaťka se cenovým rozhodnutím efektivně zvyšuje paušál, ale může dojít k poklesu cen za hovorné, které bude Telecom účtovat. "Bude záviset, jak se k tomu Telecom postaví. Rozhodnutí určuje jen maximální ceny," dodal.

U sazeb za hovorné může zůstat na dosavadní úrovni jen cena pro místní volání ve špičce, která je nyní 1,58 Kč. Nejméně o čtyři haléře, na maximálně 0,75 Kč, musí klesnout cena mimo špičku. Dálkové hovory musí zlevnit nejméně o 94 haléřů na 3,19 Kč, respektive o 33 haléřů na 1,59 Kč mimo špičku. Vedle tarifu Home Standard musí Telecom zrušit kredit hovorného i u nabídky Home Mini. Výše měsíčního paušálu by měla klesnout z dosavadních 215 korun na maximálně 199 Kč.

ČTK

Článek ze dne 26. dubna 2005 - úterý