logo itpoint.cz

Eurotel spustí do konce roku komerční hlasový i datový provoz v síti UMTS

Společnost Eurotel Praha s r.o. jako první mobilní operátor v České republice oznámila, že je připravena spustit hlasový i datový provoz v síti UMTS na základě celosvětově využívané technologie, která je plně kompatibilní se standardy využívanými většinou mobilních operátorů. S více než ročním předstihem tak Eurotel splní podmínky, ke kterým se zavázal nákupem licence na provoz UMTS sítě v roce 2001.

Společnost Eurotel Praha s r.o. jako první mobilní operátor v České republice oznámila, že je připravena spustit hlasový i datový provoz v síti UMTS na základě celosvětově využívané technologie, která je plně kompatibilní se standardy využívanými většinou mobilních operátorů. S více než ročním předstihem tak Eurotel splní podmínky, ke kterým se zavázal nákupem licence na provoz UMTS sítě v roce 2001.

V blízké době Eurotel také nabídne svým zákazníkům jako jeden z prvních operátorů na světě bezkonkurenčně nejrychlejší mobilní přenos dat pomocí nejmodernější technologie UMTS - HSDPA. Za dodavatele své sítě si Eurotel vybral společnost Nokia, světového lídra v oblasti UMTS infrastruktury. Eurotel v blízké době ještě dále rozšíří možnosti datové komunikace, když přinese na český trh také nejmodernější technologii vysokorychlostního přenosu dat HSDPA (High Speed Downlink Pocket Access), díky níž budou mít zákazníci mobilní přístup k datovým službám o rychlosti 1,8Mbit/s, která se postupně zvýší až na 14,4 Mbit/s.

"Spuštěním sítě UMTS otvíráme novou kapitolu dějin mobilní komunikace. Jedná se o stejný evoluční krok a kvalitativní skok ve vývoji mobilních technologií, jakým byl přechod ze sítě NMT na síť GSM. Zákazníkům přineseme mnoho nových služeb, založených na širokých multimediálních předpokladech sítě UMTS, které vychází z možností vysokorychlostního přenosu dat. Synonymem nové generace se stane přenos obrazu v reálném čase. Lidé se konečně při běžném telefonování budou mít možnost nejenom slyšet, ale i vidět," říká Stanislav Kůra, ředitel pro širokopásmové služby společnosti Eurotel Praha, spol. s r.o., a dodává : "Plníme své sliby, kterými jsme se zavázali neustále přinášet našim klientům ty nejlepší a nejmodernější služby bez zbytečného odkladu. Proto také nyní nespustíme UMTS síť takovou, jak ji známe ze zahraničních trhů, ale nabídneme její nejmodernější verzi, která zákazníkům umožní využívat jedinečné služby a konektivitu.“"

Spuštěním sítě UMTS Eurotel posílí svou vedoucí pozici v oblasti datových služeb, a rozšíří tak své již dnes ucelené portfolio technologií, které zprostředkovávají datovou konektivitu.

Eurotel úzce spolupracuje se španělskou telekomunikační společností Telefónica, která UMTS provozuje ve Španělsku, a plně čerpá z jejích globálních zkušeností se zaváděním a poskytováním pokročilých multimediálních služeb. Zákazníci využívající UMTS služby tak získávají i vysokou míru mezinárodní konektivity (roaming) a současně se dostanou mezi více než 30 milionů zákazníků 82 operátorů v 37 zemích po celém světě, kteří již mají zkušenosti s výhodami nové generace mobilní komunikace.

Při spuštění sítě UMTS Eurotel spolupracuje s lídrem v oblasti UMTS infrastruktury a dodavatelem mobilních telefonů, společností Nokia. Matti Palomaki, ředitel divize sítě Nokia v České republice, k tomuto partnerství říká : "Nokia má se zaváděním a provozem UMTS celosvětové bohaté zkušenosti. Jsme velice rádi, že si Eurotel vybral naši společnost. Je to prodloužení společné spolupráce, která začala už v roce 1991 při implementaci NMT sítě. Na českém trhu jde o dlouhodobé strategické spojení dvou jedniček v oboru."

Základními kameny, ze kterých připravované služby vycházejí, jsou rychlost datového přenosu, UMTS telefony podporující multimediální aplikace, výjimečná úroveň pokrytí a skutečnost, že zákazníci budou moci služby využívat i při cestách do zahraničí.

S technologií HSDPA Eurotel umožní zákazníkům v první fázi stahovat data rychlostí až 1,8 Mbit/s, která se v následujících dvou letech postupně zvýší až na 14,4 Mbit/s. Díky kombinaci s technologií CDMA2000 1xEV-DO Eurotel zpřístupní vysokorychlostní mobilní datovou komunikaci více než 80 procentům populace v České republice. Srovnatelnou míru pokrytí a rychlosti mobilního přenosu dat není schopen nabídnout žádný jiný operátor v České republice.

Eurotel

Článek ze dne 12. září 2005 - pondělí