logo itpoint.cz

Google chce zavést bezplatnou internetovou telefonii

Na záměru je zajímavé především to, že se příležitosti chce chopit jeden z nejúspěšnějších vyhledávačů, jehož technologie v kombinaci s telefonickým spojením může přinést velmi povzbudivé výsledky. Mohlo by to vést k masovému rozšíření hlasového volání a pořádně zamíchat komunikačním trhem ...

Obří internetový vyhledavač Google, na který připadá již polovina všech dotazů na světové síti, uvažuje o zavedení bezplatné telefonické služby pro majitele vysokorychlostního internetu.

Nejde o žádnou novinku, protože podobné služby se nabízejí již leckde a hojně se využívají například v Japonsku a ve Spojených státech, protože zlevňují provozní náklady podnikatelů. K dispozici je i programové vybavení, protokol Voice over Internet a po splasknutí internetové bubliny z přelomu století leží ladem stovky kilometrů optických kabelů za minimální cenu.

Na záměru je zajímavé především to, že se příležitosti chce chopit jeden z nejúspěšnějších vyhledávačů, jehož technologie v kombinaci s telefonickým spojením může přinést velmi povzbudivé výsledky. Mohlo by to vést k masovému rozšíření hlasového volání a pořádně zamíchat komunikačním trhem.

Náklady na volání přes internet mezi dvěma počítači jsou nulové. Jediným reálným nákladem pro Google může být vývoj softwaru a pro uživatele nutnost pořídit si sluchátka k počítači a placení paušálu za připojení k rychlému internetu.

Podle odborníků lze vyřešit i dosud horší zvukovou kvalitu přenosu hlasu po internetu, a to zvýšením kapacit kabelů, mimo jiné i pomocí těch, které leží právě ladem. Nadále se ovšem bude platit za volání z počítače, třeba z Googlu, do pevné telefonní sítě.

ČTK

Článek ze dne 25. ledna 2005 - úterý