logo itpoint.cz

HDTV kvalita v síti CESNET2

Vysokorychlostní sítě budované sdružením CESNET poskytují možnost distribuce video obsahu v High-Definition (HDTV) kvalitě, která násobně překračuje současnou kvalitu televizního vysílání. Nekomprimovaný datový tok takového videa je typicky 1.5 Gb/s, pro efektivní distribuci po Internetu se pak používají kompresní formáty využívající šířku pásma mezi 5 až 30 Mbps.

Vysokorychlostní sítě budované sdružením CESNET poskytují možnost distribuce video obsahu v High-Definition (HDTV) kvalitě, která násobně překračuje současnou kvalitu televizního vysílání. Zatímco běžná televize pracuje s efektivním prokládaným rozlišením 720 x 586 bodů, HDTV nabízí rozlišení až 1920 x 1080 bodů, a to jak prokládaně, tak i neprokládaně.

Nekomprimovaný datový tok takového videa je typicky 1.5 Gb/s, pro efektivní distribuci po Internetu se pak používají kompresní formáty využívající šířku pásma mezi 5 až 30 Mbps.

Prvním původním materiálem kompletně zaznamenaným a zpracovaným v režii CESNETu, který je nyní veřejně vystavený na videoserveru v HDTV kvalitě, je záznam módní přehlídky Střihoruký Edward ve stylu secese, kterou 27. února letošního roku zorganizovala Moravská galerie v Brně spolu s kadeřnictvím Střihoruký Edward a módním salónem MarLen při příležitosti derniéry výstavy Vídeňská secese a moderna 1900 - 1925.

Záznam je vystaven ve formátech Real Video a Windows Media na videoserveru sdružení CESNET - ZDE.

Pilotní záznam demonstruje připravenost síťové infrastruktury a proudovacích (video-on-demand) serverů, které jsou volně k dispozici české akademické obci, poskytovat video obsah v HD kvalitě. Výrazně vyšší rozlišení obrazu umožňuje nové vědeckovýzkumné a výukové aplikace např. v lékařství, pro něž je běžné televizní rozlišení zcela nedostatečné či výrazně limitující.

CESNET

Článek ze dne 6. května 2005 - pátek