logo itpoint.cz

Hojdarovu štěnici zkoumá kriminalistický ústav

Policie objevila odposlouchávací přístroj v mostecké kanceláři předsedy sněmovního hospodářského výboru Josefa Hojdara (ČSSD) minulý čtvrtek. Premiér Stanislav Gross odmítá, že by za instalací odposlechu v Hojdarově kanceláři stáli členové ČSSD. Štěnice u Hojdara policisté objevili už v roce 2003, nezjistili však, kdo je instaloval ...

Odposlouchávací zařízení, keré policie našla v mostecké kanceláři předsedy sněmovního hospodářského výboru Josefa Hojdara (ČSSD), zkoumají odborníci v pražském kriminalistickém ústavu. "Dnes jsme zařízení převezli specialistům, kteří se pokusí zajistit daktyloskopické stopy a rozbor profilu DNA," uvedl v pondělí náměstek mosteckého policejního ředitele Jaroslav Káninský. Hojdar má vypnutý telefon, podle svého asistenta Jaroslava Foldyny odjel na týdenní dovolenou.

Předseda sněmovní komise pro kontrolu odposlechů Jiří Bílý (ODS) ČTK řekl, že Hojdar se může obrátit i na uvedenou sněmovní komisi. "Pokud by tak učinil, tak můžeme udělat kontrolu, zda to bylo v souladu se zákonem. Zjistili bychom, zda to měla na starosti policie, nebo ne," řekl. Podotkl, že hlavním problémem je, že vždy, když někdo najde odposlech, tak to zveřejní přes média. "Podle mě by na tom měli pracovat odborníci, kteří zjistí, zda je odposlech funkční, jaký je jeho dosah a kde je druhá stanice, která to monitoruje. Předem se takto smažou všechny ty důkazy," uvedl.

Policie objevila odposlouchávací přístroj podle deníku Blesk minulý čtvrtek, Hojdar o prohlídku policii požádal na základě anonymního dopisu, který obdržel před Vánoci. Premiér Stanislav Gross odmítá, že by za instalací odposlechu v Hojdarově kanceláři stáli členové ČSSD. "Já ruku do ohně těžko můžu dát ale myslím, že to vyloučit mohu," řekl listu Gross. Ministr vnitra František Bublan však politické zájmy nevyloučil, napsal Blesk.

"Štěnice" u Hojdara policisté objevili už v roce 2003, nezjistili však, kdo je instaloval. V srpnu demontovali funkční odposlouchávací zařízení v mostecké kanceláři, o tři měsíce později v Hojdarově poslaneckém autě.

Kriminalisté tak odložili pro nedostatek důkazů celkem čtyři případy údajného sledování Hojdara. Ten se stal terčem výhrůžek v létě 2003, když dočasně vystoupil z poslaneckého klubu ČSSD, protože nesouhlasil s reformou veřejných financí. V září obdržel výhružnou textovou zprávu. Několik dní před tím našli redaktoři mosteckých regionálních novin v poště dopis se dvěma pravděpodobně ostrými náboji, v němž bylo napsáno Hojdarovo jméno.

Policie ani v jednom případě nezjistila pachatele. Mobilní telefon, z něhož pachatel poslal výhružnou textovou zprávu, policisté našli, ale nedokázali určit, kdo byl jeho majitelem. Případ dopisu s náboji policisté odložili, protože nenaplňoval znaky trestného činu.

ČTK

Článek ze dne 1. února 2005 - úterý