logo itpoint.cz

Informace k prodeji Českého Telecomu získává deset společností

Informace potřebné k podání nabídky v tendru na prodej 51,1 % podílu státu v Českém Telecomu získá deset společností. Seznam šesti telekomunikačních firem a čtyř finančních investorů vzala na vědomí meziresortní privatizační komise. Původně o registraci do tendru projevilo zájem 19 investorů. Předběžné nabídky mají zájemci předkládat 3. února.

Informace potřebné k podání nabídky v tendru na prodej 51,1 procentního podílu státu v Českém Telecomu získá deset společností. Seznam šesti telekomunikačních firem a čtyř finančních investorů vzala na vědomí meziresortní privatizační komise, sdělila mluvčí FNM Petra Krainová. Původně o registraci do tendru projevilo zájem 19 investorů.

Podle sdělení FNM jsou mezi zájemci telekomunikační firmy TDC, Swisscom, Vodafone, Telefonica, France Telecom a Belgacom. Naopak chybí Telenor a TeliaSonera, které se dříve o privatizaci zajímaly. Zájemci z řad finančních investorů jsou společnosti Blackstone/CVC/Providence, Citigroup Venture Capital, SPO Partners a tuzemská finanční skupina PPF spolu s česko-slovenskou bankou J&T.

Předběžné nabídky mají zájemci předkládat 3. února. Vedle návrhu ceny by měly obsahovat údaje o aktivitách uchazeče v ČR, strategické a obchodní záměry včetně záměru s dceřiným Eurotelem, investiční záměry, návrhy nových služeb a produktů a popis zdrojů na financování transakce, včetně kroků k jejich zajištění.

Nabídky mohou podávat jen telekomunikační firmy nebo jejich konsorcia s finančními investory. Podle odborníků se tak počet nabídek zřejmě sníží.

Cenu podílu ekonomové nejčastěji odhadují na 50 až 60 miliard korun. Tržní cena podílu podle ceny akcií na burze je nyní kolem 65 miliard Kč.

Již v polovině února by měla vláda podle předběžných nabídek rozhodnout, zda některým uchazečům umožní podat závazné nabídky ve druhém kole, nebo dá přednost prodeji akcií na kapitálových trzích. Ten nyní FNM a poradce CSFB/Česká spořitelna připravují souběžně s tendrem.

Termínem pro závazné nabídky je třetí březnový týden. Po jejich podání se bude vláda znovu rozhodovat, zda prodá celý podíl jednomu zájemci, či jej následující měsíc nabídne na trhu. Rozpočet FNM počítá s příjmem za prodej Telecomu v letošním roce.

Akcie Telecomu se před koncem obchodování prodávaly za 396,8 Kč za kus, tedy o téměř tři procenta výše než v pátek.

ČTK

Článek ze dne 25. ledna 2005 - úterý