logo itpoint.cz

Intel nalezl zřejmě nejstarší funkční počítače v České republice, Slovensku a Maďarsku

Minulý rok společnost Intel ve spolupráci s místními médii a distributory vyhlásila soutěž o nejstarší, dodnes používaný podnikový osobní počítač. Výherci soutěže jsou nyní známi. Jedním z cílů soutěže bylo ukázat, že dlouhodobé odkládání modernizace osobních počítačů a další IT techniky je riskantní a může vést k prostojům a vyšším nákladům na administraci.

Minulý rok společnost Intel ve spolupráci s místními médii a distributory vyhlásila soutěž o nejstarší, dodnes používaný podnikový osobní počítač. Výherci soutěže jsou nyní známi. Jedním z cílů soutěže bylo ukázat, že dlouhodobé odkládání modernizace osobních počítačů a další IT techniky je riskantní a může vést k prostojům a vyšším nákladům na administraci.

Piotr Pagowski, Intel Territory Manager pro region střední a východní Evropy, říká : "Každý z výherců je svým způsobem unikát. Ať již jde o nejvýše umístěný počítač na Slovensku, unikátní vědecký nástroj v České republice či počítač z králičí farmy v Maďarsku."

Do soutěže byly zaregistrovány podnikové počítače z celé řady odvětví: zdravotnictví, státní správa, služby, školství či policie. Necelá třetina registrovaných zařízení byla značková PC, další část montované počítače od menších výrobců nebo neznačkové systémy. Rychlosti a typy procesorů sahaly od procesoru Intel® Pentium® na 120 MHz, přes modely řady 486, 386 a 286, až po výherce s procesorem 8086 a pracovní frekvencí 8 MHz. (Pro zajímavost, nejnovější počítače s procesory Intel dnes pracují na frekvenci 3,8 GHz, což je téměř 500krát více).

Z účastníků soutěže v České republice byl vybrán Fyzikální ústav Akademie věd ČR. Na tomto institutu se v laboratoři ferromagnetické rezonance používá osobní počítač z roku 1989 s procesorem Intel 80286 6/12 MHz, a to zhruba třikrát týdně ke koordinaci vědeckých přístrojů.

Slovenským výhercem se stala Slovenská akademie věd, institut experimentální fyziky, používající osobní počítač z roku 1986 s procesorem Intel 8086 / 8 MHz. Tento počítač dodnes slouží 24 hodin denně ke sběru a archivaci dat z neutronového monitoru na špičce Lomnického štítu, umístěn je ve výšce 2 633 metrů nad mořem !

V Maďarsku byl nalezen počítač, který slouží v jedné malé firmě ve městě Szombathely celých 25 let. Počítač vyrobený v roce 1980 a osazený procesorem Intel 8088 s frekvencí 8 Mhz používá paní Piroska Horváthné Károlyi na králičí farmě. Maďarský počítač je z těchto tří nejstarší.

Všichni výherci obdrželi nový značkový počítač s nejnovějšími technologiemi. V České republice byli partnery soutěže společnosti AAC a IDG, na Slovensku ProCa a časopis Profit, v Maďarsku Albacomp a IT Business.

"Zájem o tuto soutěž nás velmi příjemně překvapil. Cílem programu bylo ukázat uživatelům, že kromě dramatického nárůstu výkonu společnost Intel v průběhu let přinesla řadu novinek na úrovni celé platformy, vyšší bezpečnost a možnosti správy, které by měly být součástí parametrů zvažovaných při výběru nové techniky," dodává Piotr Pagowski.

Vzhledem k úspěchu soutěže chystá společnost Intel podobný projekt v další zemi CEE regionu - v Rumunsku. Obdobné projekty minulý rok proběhly i v jiných zemích, například v Nizozemí či Indonésii.

Podle průzkumu společnosti Gartner Dataquest bylo v roce 2004 na celém světě vyměněno téměř 100 milionů počítačů a letos by tento počet měl dosáhnout 120 miliónů. Šetření naznačuje, že více než 30 % těchto počítačů bylo starších 3 let, což znamená, že měly být nahrazeny již dříve.

Stolní počítače na Slovensku, v České republice a Maďarsku jsou na střední úrovni a notebooky ve vyšší výkonnostní kategorii. Klíčovými požadavky každodenního provozu firem je rychlejší tok informací a urychlení jejich zpracování, což si žádá nejnovější hardware.

Vzhledem k tomu, že stárnoucí počítače nejsou schopny obsloužit náročné aplikace, stávají se pro technickou podporu břemenem. Tím pádem stoupají náklady na jejich údržbu, což zase vede ke složitější a náročnější infrastruktuře. Čím starší počítač je, tím více jeho provoz stojí - vyžaduje více času, lidských zdrojů a náhradních dílů, které prodražují servis.

Intel

Článek ze dne 12. července 2005 - úterý

Čeká Vás operace? Víte co urychlí hojení?
Moje Angličtina Kulhala, Dokud... ...Jsem Se S TÍm Neseznámila
Životnost 70 000 hod., 5 let záruka. Snižte spotřebu energie až o 68%!