logo itpoint.cz

Internetový přenos z kostela

Nezvyklé spojení církevního obřadu s pokročilými informačními a komunikačními technologiemi bylo realizováno prostřednictvím internetového přenosu (tzv. streamingu) bohoslužby z kostele Nejsvětější trojice v brněnském Královém poli.

Nezvyklé spojení církevního obřadu s pokročilými informačními a komunikačními technologiemi bylo realizováno prostřednictvím internetového přenosu (tzv. streamingu) bohoslužby konané v neděli 26. 6. 2005 v kostele Nejsvětější trojice v brněnském Královém poli.

Odborníci z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně a experti realizující projekt CESNETu zaměřený na internetový streaming zajistili přenos z tzv. primice (první bohoslužby) Mgr. Ing. Jana Zachovala, CSc. O primici tohoto absolventa brněnského VUT byl velký zájem, a proto realizátoři přenosu předpokládali i zajímavou sledovanost jejich projektu.

Pro svůj záměr využili strategickou polohu kostela, který sousedí s bývalým kartuziánským klášterem - dnešním sídlem Fakulty informačních technologií VUT. Prostory kostela byly propojeny s posluchárnami kabeláží, díky níž realizátoři zprovoznili dvě nezávislé linky. Kamera byla umístěna na kůru vedle pěveckého sboru.

Při přenosu byl použit MPEG-2 encodér umožňující distribuci videa ve vysoké kvalitě (DVD). Z něj byly odesílány dva streamy. Jeden stream pokryl vysílání do tří poslucháren fakulty, další stream byl využit pro multicastové vysílání. Multicastem šířený stream byl dostupný v areálu fakulty a zároveň byl využit pro záznam celé akce. Přímo v posluchárnách sledovalo přenos přes 250 lidí.

Přenos proběhl bez komplikací, kvalita obrazu i zvuku byla vysoká. Menší potíž zpočátku představovalo historické prostředí kostela, např. dřevěná podlaha kůru přenášející veškerý pohyb na stativ kamery. Realizační tým se s těmito technickými problémy rychle vypořádal, a kvalita přenosu i záznamu tak nebyla ohrožena. Pořízený záznam je dostupný na DVD, které lze přehrát jak na počítači, tak na stolních DVD přehrávačích.

Podrobnosti o přenosu jsou dostupné ZDE.

CESNET

Článek ze dne 26. července 2005 - úterý