logo itpoint.cz

Kdo se stane novým ministrem informatiky ?

Trojicí kandidátů Unie svobody-DEU na funkci ministra informatiky zřejmě jsou Arnošt Traxler, Libor Kudláček a Vladimír Smejkal. Traxler je favoritem předsedy unionistů Pavla Němce. Nyní je Traxler externím spolupracovníkem Ústavu financí a účetnictví Fakulty managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Trojicí kandidátů Unie svobody-DEU na funkci ministra informatiky zřejmě jsou Arnošt Traxler, Libor Kudláček a Vladimír Smejkal. O třech nezávislých kandidátech na funkci po Vladimíru Mlynářovi ve čtvrtek hovořil místopředseda US-DEU František Pelc.

S nabídkou na ministerskou funkci je strana osloví, až Ústřední výkonný výbor ČSSD v sobotu schválí vznik staronové koaliční vlády. Konečné slovo pak řekne republikový výbor Unie svobody, který se sejde příští týden v úterý. Výběr v ten den posoudí také poslanecký klub. O právníkovi Smejkalovi, který se specializuje na informační technologie, se v kuloárech hovoří již delší dobu, stejně jako o tom, že nabídku již dříve odmítl ředitel televize Prima Martin Dvořák.

Bývalý ředitel vnitropodnikové banky Družstevního agrokombinátu ve Slušovicích. Traxler je podle zdroje ČTK favoritem předsedy unionistů Pavla Němce. Nyní je Traxler externím spolupracovníkem Ústavu financí a účetnictví Fakulty managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Podle obchodního rejstříku je také prokuristou akciové společnosti Bescard, jež poskytuje dodávky a poradenské služby v oblasti programů na zpracování dat. Je také předsedou představenstva softwarové společnosti Derby, která v polovině 90. let vyvinula elektronickou peněženku Monet, první aplikaci čipové karty v českém peněžnictví.

Němcův statutární zástupce Karel Kühnl by v čele ministerstva podle neoficiálních informací rád viděl Libora Kudláčka, bývalého místopředsedu ODA, který se v současnosti živí jako lobbista v Bruselu.

Svého "kandidáta" má i Jiří Paroubek (ČSSD), který zřejmě bude vládu řídit. Novinářům řekl, že by o někom věděl, ihned ale dodal, že jeho kandidát by se určitě nelíbil Němcovi. Podle koaličních smluv mají právo dosazovat do "svých" ministerstev své lidi jednotlivé strany.

Unie svobody-DEU si v novém kabinetu podrží tři křesla, která má i v nynějším týmu Stanislava Grosse (ČSSD). Němec má dále řídit ministerstvo spravedlnosti, Kühnl zůstane ministrem obrany. Mlynářův nástupce bude podle dosavadního vývoje formování kabinetu zřejmě jedním z mála nováčků Paroubkovy vlády.

ČTK

Článek ze dne 22. dubna 2005 - pátek