logo itpoint.cz

Konsorcium PPF odstupuje od privatizace Českého Telecomu

Konsorcium společností PPF, J&T, InWay a Tiscali odstoupilo ze soutěže o koupi státního podílu v Českém Telecomu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí PPF Romana Tomasová, důvody odstoupení firmy z tendru však nesdělila. Společnost se o Telecom ucházela s údajně největší předběžnou nabídkou 71,3 miliardy korun. Ve hře o většinový podíl v Českém Telecomu tak zůstávají France Télécom s konsorciem Blackstone/CVC/Provident a telekomunikační operátoři Swisscom, Belgacom a Telefónica.

Konsorcium společností PPF, J&T, InWay a Tiscali odstoupilo ze soutěže o koupi státního podílu v Českém Telecomu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí PPF Romana Tomasová, důvody odstoupení firmy z tendru však nesdělila. Společnost se o Telecom ucházela s údajně největší předběžnou nabídkou 71,3 miliardy korun.

Ve hře o většinový podíl v Českém Telecomu tak zůstávají France Télécom s konsorciem Blackstone/CVC/Provident a telekomunikační operátoři Swisscom, Belgacom a Telefónica.

Důvody odstoupení prý společnost PPF podrobně popsala v dopise, který dnes odeslala vedení Fondu národního majetku. Šéf FNM Jan Juchelka však řekl, že dopis zatím neviděl a podrobnější informace tak nemá. Dva zdroje blízké PPF dnes agentuře Reuters řekly, že se konsorciu nelíbilo, že Tiscali mělo mít při hloubkové kontrole jen omezený přístup k datům Telecomu.

Konsorcium si v minulých týdnech stěžovalo, že vláda v průběhu privatizace změnila podmínky. Kabinet totiž rozhodl, že si PPF musí pro podání závazné nabídky najít jako partnera velkou telekomunikační firmu. Neuznal tak partnerství s tuzemskou telekomunikační firmou InWay, které měl před tím odsouhlasit privatizační poradce CSFB. Konsorcium poté narychlo získalo společnost Tiscali.

O státní podíl v Telecomu se tak nadále ucházejí čtyři společnosti, jejichž předběžné cenové nabídky se pohybují mezi 61 a 69 miliardami korun. Podle tisku chtějí všichni zájemci zachovat obchodovatelnost akcií Telecomu na trhu a počítají i se službami generálního ředitele Gabriela Berdára.

K podání závazné cenové nabídky mají zájemci čas do 29. března. Vláda by měla o vítězi rozhodnout počátkem dubna podle výše nabídnuté ceny. V případě úspěšného výběru kupce budou muset transakci ještě schválit orgány EU. Pokud kabinet žádného zájemce nevybere, nabídne akcie na kapitálových trzích.

ČTK

Článek ze dne 4. března 2005 - pátek