logo itpoint.cz

Microsoft souhlasí s úpravou verze Windows podle požadavků EU

Americký softwarový gigant Microsoft souhlasil s tím, že v nové okleštěné verzi operačního systému Windows provede všechny důležité změny, které požaduje Evropská komise. Evropská komise loni v březnu rozhodla, že Microsoft zneužívá dominantního postavení na trhu operačních systémů a vyměřila mu za to rekordní pokutu 497 milionů eur. Nařídila rovněž, aby Microsoft prodával verzi Windows bez mediálního přehrávače Windows Media Player.

Americký softwarový gigant Microsoft souhlasil s tím, že v nové okleštěné verzi operačního systému Windows provede všechny důležité změny, které požaduje Evropská komise.

Evropská komise loni v březnu rozhodla, že Microsoft zneužívá dominantního postavení na trhu operačních systémů a vyměřila mu za to rekordní pokutu 497 milionů eur (téměř 15 miliard Kč). Nařídila rovněž, aby Microsoft prodával verzi Windows bez mediálního přehrávače Windows Media Player.

"Již jsme kontaktovali komisi a informovali ji, že jsme přijali všechny hlavní změny, které od nás žádají ve verzi Windows bez programu Media Player," prohlásil Horacio Gutierrez, přední právník Microsoftu v Evropě.

Mezi komisí a firmou panovaly neshody ohledně technických otázek kolem nové verze Windows. Microsoft však již v pondělí oznámil, že tuto verzi nazve Windows XP Home Edition N, jak navrhla komise.

Gutierrez řekl agentuře Reuters, že změny požadované komisí zahrnují například odstranění varování, podle kterých nebudou některé produkty bez přehrávače Media Player fungovat. Microsoft rovněž souhlasil s tím, že vytvoří softwarové nástroje, jež spotřebitelům umožní chybějící mediální soubory nahradit.

Cílem komise je otevřít trh s přehrávači filmů a hudby pro konkurenční výrobce softwaru, například firmy RealNetworks a Apple, píše agentura Reuters.

ČTK

Článek ze dne 30. března 2005 - středa