logo itpoint.cz

Microsoft uvádí 64bitové verze Windows Server 2003 a Windows XP Professional

Předseda představenstva a hlavní softwarový architekt společnosti Microsoft Bill Gates oznámil všeobecnou dostupnost Microsoft Windows Server 2003 x64 Editions a Windows XP Professional x64 Edition. Učinil tak ve své prezentaci na 14. výroční konferenci Microsoft Windows Hardware Engineering (WinHEC). Tyto nové edice znamenají výrazný pokrok v oblasti výpočetní techniky, protože jde o jednu platformu, na které lze provozovat jak nové 64bitové, tak i starší 32bitové aplikace při dosažení maximálního výkonu.

Předseda představenstva a hlavní softwarový architekt společnosti Microsoft Bill Gates oznámil všeobecnou dostupnost Microsoft Windows Server 2003 x64 Editions a Windows XP Professional x64 Edition. Učinil tak ve své prezentaci na 14. výroční konferenci Microsoft Windows Hardware Engineering (WinHEC). Tyto nové edice znamenají výrazný pokrok v oblasti výpočetní techniky, protože jde o jednu platformu, na které lze provozovat jak nové 64bitové, tak i starší 32bitové aplikace při dosažení maximálního výkonu.

S těmito novými operačními systémy určenými pro servery a osobní počítače přináší Microsoft a celá řada jeho partnerů nákladově efektivní 64bitové prostředí do centra pozornosti.

"Toto je čas zásadních změn v celém našem odvětví. Přechod z 32bitového systému na 64bitový nabízí významné zvýšení výkonnosti a spolehlivosti. Lidé tak budou mít možnost využívat své počítače zcela novým způsobem, ať už doma nebo v kanceláři," řekl Bill Gates, předseda představenstva a hlavní softwarový architekt společnosti Microsoft. "Uvedení 64bitových edicí Windows společně s celou řadou 64bitových aplikací a hardware pomůže rozšířit 64bitové systémy mezi běžné uživatele."

Uživatelé zaznamenali prudké zvýšení výkonnosti, spolehlivosti a snadnou rozšiřitelnost

V současnosti hledá mnoho zákazníků lepší způsob využívání výpočetní techniky, který by uspokojil jejich vzrůstající nároky. V podnikové sféře naráží mnoho firem na omezení 32bitové architektury.

"Uvedení systému Windows Server 2003 x64 Edition lze považovat za výstřel z pistole, který odstartoval závod k 64bitové výpočetní technice," uvedl Nathan Brookwood, přední analytik společnosti Insight 64. "Jakmile je zde běžně dostupná verze operačního systému Windows, nebude trvat dlouho a začnou se objevovat nejrůznější nástroje a aplikace pro 64bitovou platformu. Odhaduji, že koncem roku 2006 bude Windows Server 2003 x64 Edition základním operačním systémem u většiny dodávek serverů platformy Windows."

První uživatelé, kteří již měli možnost si Windows Server 2003 x64 Editions vyzkoušet, zaznamenali lepší a rychlejší výsledky u databází a dalších serverových aplikací pracujících s velkými objemy dat. 64bitová verze Windows Server 2003 Terminal Services dokáže například zvládnout až o 170 % více uživatelů na jeden server než předchozí 32bitová verze.

"Jako burza, založená zcela na elektronickém obchodování, zpracovává International Securities Exchange každý den obrovské objemy dat. Windows Server 2003 x64 Editions zvýšil naši kapacitu a pomohl nám zajistit pro naše zákazníky optimální podmínky elektronického obchodování," uvedl Daniel Friel, CIO společnosti International Securities Exchange. Zákazníci, kteří používají operační systém Windows XP Professional x64 Edition mají podobné zkušenosti ohledně zvýšení výkonu v oblastech jako jsou vytváření digitálního obsahu, projektování, vědecké výpočty či vývoj počítačových her. Přechod na 64bitové Windows pro ně znamená možnost využívat až 32krát větší fyzickou paměť a více než 1000krát větší virtuální paměť. To jim umožňuje pracovat s masivními soubory dat vcelku, bez nutnosti jejich rozdělení na menší úseky.

"64bitové systémy představují další významný krok v oblasti osobních počítačů," prohlásil Rob Enderle, hlavní analytik společnosti Enderle Group. "Slibují podstatné zlepšení pro graficky náročné aplikace, a také intenzivní zlepšení v oblasti spolehlivosti a zabezpečení, která u podobných novinek předpokládáme. Úžasné věci můžeme očekávat například v oblasti her. Když budou napsány pro 64bitové systémy, budou poskytovat podstatně propracovanější virtuální realitu, než na jakou jsme zvyklí dnes."

Pestrá paleta možností pro migraci

Vývoj systémů Windows Server 2003 x64 Editions a Windows XP Professional x64 Edition vyžadoval úzkou spolupráci mezi společností Microsoft a celou řadou předních firem z oboru, jako například výrobců čipů a hardwaru. Nové operační systémy je možné provozovat na 64bitových procesorech Intel Xeon a Intel Pentium 4, stejně jako na 64bitových procesorech AMD Opteron a AMD Athlon 64. Windows Server 2003 pro systémy založené na procesorech Intel Itanium zůstávají nejrobustnější platformou Windows pro zákazníky, kteří potřebují nejvyšší možnou úroveň výkonu, spolehlivosti a rozšiřitelnost pro provoz databází, business intelligence, ERP a dalších podnikových aplikací.

"Společnosti Intel a Microsoft spolupracují na zpřístupnění 64bitové technologie běžným uživatelům a vytváření inovativního ekosystému, který bude odrážet potřeby podnikových zákazníků i domácností," uvedl Abhi Talwalkar, viceprezident a ředitel skupiny Digital Enterprise ve společnosti Intel. "Intel rozšířil své možnosti 64bitové technologie v oblasti výkonu, úspor energie a zabezpečení jak pro osobní počítače, tak i pro servery a pracovní stanice. V kombinaci s 64bitovými edicemi operačního systému Windows poskytují tyto platformy IT podnikům osvědčená řešení s vynikajícím poměrem cena/výkon pro lepší ochranu jejich budoucích investic a rozvoje podnikatelských aktivit."

"Společnosti Dell a Microsoft mají za sebou řadu let úspěšné spolupráce na vývoji integrovaných řešení, která se snadno rozvíjí a vyznačují se vysokou škálovatelností pro uspokojení rostoucích potřeb našich podnikových zákazníků," uvedl Pete Morowski, viceprezident pro oblast software společnosti Dell. "Uživatelé pracovních stanic Dell Precision a serverů PowerEdge, kteří migrují na operační systémy Windows x64 si mohou být jisti, že tento přechod je bezpečný a zaručí jim plné využití výkonového potenciálu 64bitové platformy."

Rozsáhlá podpora pro přechod na 64bitovou technologii

Partneři ze všech segmentů průmyslu podporují platformu Windows x64 jak na osobních počítačích, tak na serverech a připravují více než 400 aplikací pro novou platformu, které se na trhu objeví během několika příštích měsíců.

"Dnešní den je mezníkem v přechodu na 64bitovou technologii," prohlásil Hector Ruiz, předseda představenstva, prezident a CEO společnosti AMD. "Společnost AMD je hrdá na svou úzkou spolupráci se společností Microsoft při vývoji 64bitové platformy a dnešek je tak pro nás opravdu významnou událostí. Během posledních dvou let se naše technologie AMD64 rychle stala oborovým standardem v oblasti integrace 32bitových a 64bitových výpočetních systémů. V kombinaci s technologií procesoru s dvojitým jádrem, kterou společnost AMD představila minulý týden, změní nastupující 64bitová technologie způsob, jakým pracujme nebo se bavíme - doma či v kanceláři, a to na celém světě.”

"Sortiment 64bitových produktů HP, do kterého patří naše řada osobních pracovních stanic, servery ProLiant a Integrity i vybrané modely osobních počítačů, je dobře připraven pro podporu našich zákazníků při přechodu na 64bitovou technologii," uvedl Mike Winkler, výkonný viceprezident skupiny Customer Solutions a CMO (Chief Marketing Office) společnosti HP. "Naše inovativní spolupráce se společností Microsoft, jejímž cílem bylo přinést zákazníkům 64bitovou platformu Windows, je zárukou toho, že HP může nabídnout nejširší řadu 64bitových platforem pro zvýšení produktivity a lepší uspokojení podnikových potřeb. Ať už se zákazníci rozhodnou využít výhod nové technologie ihned, nebo připravují svou infrastrukturu pro migraci v budoucnu."

Mezi dodavatele software, kteří již uvedli nebo právě vyvíjejí aplikace pro 64bitovou platformu patří: Adobe, Avid Softimage, BMC Software Inc., Cakewalk, Citrix Systems Inc., CommVault Systems Inc., Computer Associates International Inc., DHI Water and Environment, Ericom Software, IBM Corp., McAfee Inc., NewTek Inc., Oracle Corp., Parametric Technology Corp., Softimage Co., a subsidiary of Avid Technology Inc., Symantec Corp., UGS, a VERITAS Software Corp. Hardware s předinstalovaným operačním systémem Windows XP Professional x64 Edition nebo Windows Server 2003 X64 Editions budou nabízet společnosti: Acer Inc., Alienware Corp., Dell, Fujitsu Computer Systems Corp., Fujitsu Siemens Computers, Hitachi Ltd., HP, IBM, NEC Corp. a Unisys Corp. Mezi prodejce hardwaru a periferií, kteří budou nabízet hardware s podporou Windows XP Professional x64 Edition a Windows Server 2003 X64 Editions patří: Broadcom, Brother, Canon, Epson, Lexmark Marvell, Neterion, Nvidia, and Ricoh, Samsung, Wacom, Xerox a Zoran.

SQL Server uvádí optimalizaci podpory pro x64

Zákazníci a partneři budou také moci využít zvýšeného výkonu a lepší rozšiřitelnosti SQL Server 2000 Service Pack 4, který obsahuje podporu pro procesory AMD Opteron a Intel 64-bit Xeon. Tato rozšířená funkcionalita umožní uživatelům provozovat 32bitové aplikace na 64bitové architektuře. To jim zajistí ochranu a rozvoj jejich stávajících investic bez problémů, jinak běžných při upgradu na novou hardwarovou platformu. Service Pack 4 využívá optimalizované správy zdrojů a synergie výkonu mezi databází a architekturou procesoru, což poskytuje uživatelům SQL Serveru 2000 zvýšenou rozšiřitelnost. SQL Server 2005, jehož uvedení je plánováno na druhou polovinu tohoto roku, bude rovněž podporovat procesory AMD Opteron a Intel 64-bit Xeon. Poskytne tak uživatelům vysoký výkon jak 32bitových, tak 64bitových systémů.

Dostupnost

Ceny operačních systémů Windows Server 2003 x64 Editions a Windows XP Professional x64 Edition jsou stejné jako u jejich 32bitových verzí. Nové edice budou všeobecně dostupné od dnešního dne. Více informací naleznete ZDE.

Navíc, uživatelé, kteří si zakoupili 32bitovou verzi operačního systému Windows společně s 64bitovým hardware budou mít nárok na bezplatnou výměnu operačního systému na 64bitovou verzi. Zákazníci v multilicenčním programu Microsoft tak mohou učinit s využitím svých sad instalačních médií. Zákazníci, kteří si zakoupili Windows od prodejců či systémových dodavatelů mohou nový software získat prostřednictvím programu Technology Advancement. Více informací naleznete ZDE.

Microsoft

Článek ze dne 28. dubna 2005 - čtvrtek