logo itpoint.cz

Microsoft zdarma nabízí nástroje na odvirování počítače

Americká společnost Microsoft, jejíž operační systém Windows bývá častým cílem napadení počítačovými viry, od čtvrtka nabízí zdarma nový bezpečnostní program. S jeho pomocí by mělo být možné zbavit se i nejnebezpečnějších virů, které mohou být v počítači. Aktualizace programu budou k dispozici měsíčně - a také zdarma.

Americká společnost Microsoft, jejíž operační systém Windows bývá častým cílem napadení počítačovými viry, od čtvrtka nabízí zdarma nový bezpečnostní program. S jeho pomocí by mělo být možné zbavit se i nejnebezpečnějších virů, které mohou být v počítači. Aktualizace programu budou k dispozici měsíčně - a také zdarma.

Microsoft o svém novém produktu informoval v den, kdy v Las Vegas začíná Mezinárodní veletrh spotřební elektroniky. Právě tam se objeví řada novinek, včetně propojení celé domácnosti pomocí počítače. V této kategorii Microsoft vidí další růst, musí se ale vypořádat s pověstí, že nemá bezpečný operační systém. Zakladatel a hlavní softwarový architekt Microsoftu Bill Gates dnes brány veletrhu otevře. Akce se zúčastní na 2400 vystavovatelů a očekává se, že se na okraji Nevadské pouště sejde až 130.000 příznivců nejmodernější techniky.

Microsoft už dávno pochopil, že pouze s vývojem softwaru si nevystačí a že mu tato oblast mnoho možností růstu již nenabídne. Gates přiznává, že Microsoft už odklon od počítačového softwaru zahájil a proto se zaměřuje na výrobu herních konzol Xbox nebo na vývoj softwaru ke sledování filmů na běžné televizní obrazovce. K tomu účelu bude uzavírat i více partnerství.

Gates jako nové partnery pro další expanzi Microsoftu v novém odvětví označil amerického telekomunikačního operátora BellSouth, japonskou společnost Fuji Photo, ale také hudební stanici MTV. Za svůj cíl Microsoft považuje větší podíl na trhu digitální zábavy všeho druhu, především hudby, fotografie i filmů. Microsoft hodně vložil do propojení médií a komunikačních technologií, což se mu po 12 letech investování začíná podle Gatese vyplácet.

"Není pochyb o tom, že svět jde tímto směrem. Bude to ale vyžadovat značné investice," podotkl Gates na tiskové konferenci. Zakladatel Microsoftu předpovídá, že budoucnost patří maximální kreativitě, kterou například od svých začátků prochází internet. Tentokrát se ale pozornost přesune k televizorům. O tom svědčí i vysoká obliba upravené verze Windows s názvem Media Center PC. Na tu nyní Microsoft hodně sází.

Výrobci spotřební elektroniky si od veletrhu slibují mnoho. Podle nich je na dosah doba, kdy si lidé oblíbí velké televizory přes celou stěnu, vybavené mnoha funkcemi a umožňujícími sledovat nejen filmy. Jejich prostřednictvím a díky koordinaci s počítačem bude možné ovládat z křesla celou domácnost nebo třeba odpovídat na emaily. Pozorovatelé tvrdí, že za taková zařízení budou lidé v blízké době utrácet více než za automobily.

Asociace výrobců spotřební elektroniky je nyní optimistická a tvrdí, že čas rozkvětu je za dveřmi. Odhady hovoří o tom, že loni se tržby za prodej spotřební elektroniky zvýšily o 11 procent asi na 113,5 miliardy dolarů (zhruba 2,6 bilionu Kč). V letošním roce má růst činit dalších 11 procent na 125,7 miliardy dolarů. To by bylo poprvé po deseti letech, kdy se tržby dva roky po sobě zvýší dvouciferným tempem.

Zaznívají však i kritické hlasy, které tvrdí, že výrobci jsou příliš nároční a za novinky požadují vysoké částky. Ceny nových televizorů s velkou obrazovkou, ať už plazmovou či LCD, se totiž pohybují v řádech tisíců dolarů. V přepočtu na koruny to jsou pak desetitisíce, někdy dokonce statisíce. Pokles cen je ale rychlý a výrobci tvrdí, že letos klesnou ceny natolik, že začnou mít zájem i obyčejní lidé.

ČTK

Článek ze dne 7. ledna 2005 - pátek