logo itpoint.cz

Ministr informatiky Mlynář - Je to celé absurdní obvinění

Rozhovor deníků Bohemia, Moravia s ministrem Mlynářem ...

Rozhovor deníků Bohemia, Moravia s ministrem Mlynářem.

Státu nevznikla žádná škoda, říká v rozhovoru pro náš list o kauze Testcom servis ministr informatiky Vladimír Mlynář.

Lída Rakušanová, Milan Slezák

Bývalý zaměstnanec vašeho ministerstva Milan Novák tvrdí, že ho v souvislosti se spornou kauzou založení a financování společnosti Testcom servis chcete diskreditovat. A ohrazuje se proti vašemu tvrzení, že dostal výpověď pro soustavné porušování pracovní kázně a že ministerstvo nad ním vyhrálo soud. Tvrdí naopak, že k žádnému soudu nakonec nedošlo, že jeho výpověď vaše ministerstvo stáhlo a on rozvázal pracovní poměr dohodou. Můžete to nějak vyvrátit?

Pan Novák ale neříká vše. Už jednou byl propuštěn, s formálním pochybením, mými předchůdci, když ještě úřad nebyl ministerstvem, ale Úřadem pro veřejné informační systémy. Od nás dostal výpověď nikoli proto, že by věcně kritizoval práci ministerstva nebo mě osobně nýbrž jednoduše proto, že nepracoval. Zažaloval nás, na výzvu soudu navrhl podmínky smíru, které ministerstvo nepřijalo a navrhlo podmínky vlastní, které pan Novák plně akceptoval a svoji žalobu stáhl. K tomu ho nikdo nenutil. Učinil tak, protože si je dobře vědom toho, že o jeho soustavném porušování pracovní kázně máme dostatek důkazů. Velmi rád bych vám poskytl podrobné důvody jeho výpovědi, bohužel mi to ale zakazuje zákon.

Jak budete postupovat dál ?

Pan Novák podal na mne a mé náměstky řadu trestních oznámení, většinu z nich již policie odložila. Po několika letech a několika kilogramech korespondence s panem Novákem jsme se rozhodli se bránit a podáváme na něj trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění. Tady totiž přestává legrace: Pan Novák nevede věcnou debatu, ale do médií posílá pomluvy a udání typu tunel a zlodějna.

Máte být stíhán kvůli převodu peněz ze státního rozpočtu do firmy Testcom servis. Už jste obdržel obvinění ?

Nic jsem dodnes neobdržel, nikdo mi stále oficiálně nesdělil, čeho jsem se měl dopustit. Mohu tedy jen spekulovat v závislosti na tom, jaké spekulace se objevují v médiích. Mohu jen opakovat, že Testcom servis nikdy nebyl soukromou firmou, vždy byl v majetku a pod kontrolou státu. Není to tedy tak, jak by se mohlo zdát, že bych si já sám s ředitelem Testcomu založil soukromou firmu. Tu společnost založilo ministerstvo, aby převzala provoz Portálu veřejné správy, to znamená správu obsahu, dat, která obsahuje a která jsou v majetku státu. Peníze vložené do společnosti se nikam neztratily, což je doložitelné výpisem z účtu, který jsme dali médiím k dispozici. Že státu nevznikla žádná škoda, potvrdila i kontrola finančního ředitelství, která prověřila celé účetnictví Testcom servisu. Není tu škoda, není tu subjektivní zavinění. Je to celé absurdní obvinění.

Opakujete, že jste v případu Testcom servisu udělal jen to, co dělají desítky starostů, krajů a institucí. Jak si tedy vysvětlujete, že se tímto případem státní zastupitelství vůbec zabývá ?

Zabývají se trestním oznámení pana Nováka, což je logické. Co už ale nechápu, je důvod, proč - alespoň tak se to píše v médiích - dává státní zástupce policii pokyn mne začít stíhat, když policie sama navrhuje případ odložit, neboť nedošlo k trestnému činu. A už vůbec nechápu, jak je možné, že státní zástupce a mluvčí městského zastupitelství poskytují novinám detaily případu, aniž by byl jakkoliv vyrozuměn ten, kdo má být stíhán. Nechci ani domýšlet, jak jsou na tom v podobných případech běžní lidé, kteří nemají tak jako já šanci se veřejně hájit.

V tisku se objevila informace, že v účetnictví Testcomu figuruje podezřelá faktura za přibližně tři miliony korun…

To je nesmysl, tato faktura je normálním vyrovnáním mezi firmou, která je v likvidaci a má nějaký majetek, a jejím vlastníkem, Testcomem.

Zeptáme se jinak : Kde jsou ty tři miliony ? Ve vlastnictví státu ?

Ano, a odkoupený majetek je v Testcomu, který správu Portálu převzal.

Za jakých okolností byste uvažoval o demisi ?

Pokud budu řádně obviněn, podám proti postupu státního zástupce stížnost. Teprve pokud bude zamítnuta, podám demisi a budu se hájit dál jako řadový občan. Nic jsem neudělal a mohu to lehce dokázat.

MI ČR

Článek ze dne 25. března 2005 - pátek