logo itpoint.cz

Ministr Mlynář doručil na Úřad vlády svou rezignaci

Na úřad vlády doručil dnes rezignaci ministr informatiky Vladimír Mlynář. Po třech lidoveckých ministrech, kteří podali demisi ve čtvrtek, se stal čtvrtým členem vlády, který opouští původně osmnáctičlenný kabinet. Mlynář, který je členem vlády od roku 2002 (od roku 2003 jako ministr informatiky), přestane být formálně ministrem až ve chvíli, kdy jeho demisi oficiálně přijme prezident Václav Klaus.

Vláda premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) přišla o dalšího člena. Na úřad vlády doručil dnes rezignaci ministr informatiky Vladimír Mlynář. Po třech lidoveckých ministrech, kteří podali demisi ve čtvrtek, se stal čtvrtým členem vlády, který opouští původně osmnáctičlenný kabinet. Další ministři se k tomuto kroku chystají, či jej zvažují.
"Rozhodl jsem se splnit svůj veřejný slib, že podám demisi ihned, pokud Unie svobody nevystoupí z vlády," řekl novinářům předtím, než rezignaci předal řediteli premiérovy kanceláře. Na úřadu se zdržel asi pět minut.

Uvedl, že mluvil s Grossem a že spolu ještě budou hovořit. Mlynář by chtěl Grossovi poděkovat za spolupráci. "Vážil jsem si účasti v této vládě, ale na cestě, kterou se tato vláda vydala se Stanislavem Grossem, už ji následovat nemohu," uvedl v narážce na páteční parlamentní hlasování o nedůvěře, jež vláda přežila jen díky komunistům.

Mlynář, který není poslancem, poznamenal, že si musí najít zaměstnání. Konkrétní nebyl. Ke svému vztahu k US-DEU řekl, že to bude záležet na jejím dalším počínání.

Další dva unionističtí ministři, spravedlnosti a obrany Pavel Němec a Karel Kühnl zatím demisi nepodali. Vedení US-DEU nicméně v pátek večer dospělo k závěru, že nejlepším řešením politické situace by byla demise celé vlády. Pokud tak kabinet neučiní, rezignují i Němec s Kühnlem.

Zatím nejasný je postoj ministra vnitra Františka Bublana, nominovaného do vlády za ČSSD. Ministr dnes jednal s premiérem a sdělil mu, že setrvání ve funkci zatím dále zvažuje, řekla ČTK jeho mluvčí Radka Kovářová. Během jednání s premiérem podle mluvčí nepadly žádné termíny, protože ministr chce mít čas si své další kroky řádně rozmyslet.

Vládu chce opustit šéf Legislativní rady vlády Jaroslav Bureš, nestraník, jehož nominovala ČSSD. Podobný krok zvažují ministři školství a průmyslu Petra Buzková a Milan Urban (oba ČSSD). Urbanův mluvčí Ivo Mravinac dnes ČTK řekl, že ministr si své působení v kabinetu rozmyslí během příštího týdne. Nejistá je i další vládní kariéra vicepremiéra pro ekonomiku, nestraníka Martina Jahna.

Mlynář přestane být formálně ministrem až ve chvíli, kdy jeho demisi oficiálně přijme prezident Václav Klaus. Demisi tří lidoveckých ministrů zatím nepřijal. Grosse v pátek požádal, aby mu před jejím přijetím a jmenováním nových ministrů slíbil, že s rekonstruovanou vládou předstoupí před parlament s žádostí o důvěru. Podle Grosse jde tento požadavek nad rámec ústavních pravomocí hlavy státu.

Devětatřicetiletý Mlynář je členem vlády od roku 2002. Od roku 2003 zastával funkci ministra informatiky. Do konce roku 1997 byl šéfredaktorem týdeníku Respekt. V první polovině roku 1998 byl ministrem a mluvčím vlády premiéra Josefa Tošovského a v letech 1998 až 2002 poslancem.

ČTK

Článek ze dne 2. dubna 2005 - sobota