logo itpoint.cz

Mlynář se k obvinění kvůli firmě nemůže vyjádřit, vinu necítí

Vladimír Mlynář se nemůže vyjádřit k obvinění kvůli založení firmy Testcom servis, neboť dosud neobdržel oficiální informaci o svém stíhání. Firma měla spravovat data informací na portálu veřejné správy. Mlynář zopakoval, že případ, kdy nezisková organizace založila soukromou firmu, není ojedinělý. Poukázal na pražskou nemocnici na Homolce, která založila firmu, do níž vložila víc než 60 milionů korun.

Ministr informatiky Vladimír Mlynář (US-DEU) se nemůže vyjádřit k obvinění kvůli založení firmy Testcom servis, neboť dosud neobdržel oficiální informaci o svém stíhání. "Nemohou se vyjádřit k podstatě obvinění, protože ho neznám," řekl na mimořádné tiskové konferenci s tím, že necítí jakékoli provinění.

Vše se podle něj ukáže jako nedorozumění. "Cítím se jako v Kafkově Procesu - všichni tvrdí, že jsem obviněn, ale nic mi nebylo doručeno," dodal.

Policie dostala podle České televize pokyn k obvinění Mlynáře od Městského státního zastupitelství v Praze, zatím ale ministra neobvinila. V kauze jde o převod peněz ze státního rozpočtu do společnosti Testcom servis, s.r.o. Jejím hlavním úkolem byl provoz internetového portálu veřejné správy. Vedle Mlynáře mají být podle informací ČT stíháni i další lidé. Zda má být obviněn i ředitel výzkumného ústavu Testcom Dušan Chmelíček, státní zastupitelství podle televize nepotvrdilo. Ani Chmelíček dnes obvinění nedostal.

Založením společnosti Testcom servis Mlynář v říjnu 2003 pověřil výzkumný ústav Testcom, který podléhá přímé kontrole státu. "Byla vždy společností pod kontrolou a v majetku státu," zopakoval dnes Mlynář. Na založení soukromé společnosti vyčlenil Testcom z rozpočtu 7,5 milionu korun. Příspěvkové organizace ministerstev ovšem podle zákona nesmějí soukromé společnosti s ručením omezeným zakládat ani financovat.

Firma měla spravovat data informací na portálu veřejné správy. Mlynář zopakoval, že případ, kdy nezisková organizace založila soukromou firmu, není ojedinělý. Poukázal na pražskou nemocnici na Homolce, která založila firmu, do níž vložila víc než 60 milionů korun. "Je to běžná praxe, která pouze v našem případě poutá pozornost," uvedl Mlynář s tím, že po přijetí nového zákona o vědecké činnosti nebude výzkumný ústav moci dál vůbec data spravovat.

Před rokem se Mlynář na požadavek ministerstva financí rozhodl Testcom servis zrušit. Ministerstvo financí se domnívalo, že tato firma nebyla založena v souladu se zákonem. Podle Mlynáře byl názor jeho ministerstva opačný, ale ustoupil, aby nemusel jít proti ministerstvu financí do soudního sporu. To byla podle něj jediná chyba, kterou v případě učinil. Všech 7,5 milionu korun se podle Mlynáře po likvidaci Testcom servisu vrátilo na účet Testcomu. Nyní je na účtu o 400.000 korun, které společnosti přišly za reklamu. Celkem 7,9 milionu je zablokováno podle Mlynáře již několik měsíců policií, a nemohou se proto vrátit ústavu.

ČTK

Článek ze dne 16. března 2005 - středa