logo itpoint.cz

Mobilní lídr Vodafone má zájem o Oskara

O nejmladšího českého mobilního operátora Oskar se uchází světová jednička Vodafone. Případný vstup Vodafone, který má po celém světě přes 150 milionů zákazníků, by byl pro český trh výrazným oživením a na jeho vstupuu do Česka by vydělali hlavně zákazníci, kteří by se mohli dočkat lepších cen volání.

O nejmladšího českého mobilního operátora Oskar se podle Mladé fronty Dnes uchází světová jednička Vodafone. Jednání o prodeji deníku potvrdily zdroje blízké prodeji, žádná z firem však vstup Vodafone do Oskara nechtěla komentovat. Zároveň je v Oskarovi do konce týdne zákaz mluvit o čemkoliv, co by mělo souvislost s případným prodejem, píše deník.

Případný vstup Vodafone, který má po celém světě přes 150 milionů zákazníků, by přitom byl podle MfD pro český trh výrazným oživením. Jeho častou strategií totiž bývá ovládnutí menšího operátora a jeho přeměna na místní jedničku. Podle odborníků by na vstupu Vodafone do Česka vydělali hlavně zákazníci, kteří by se mohli dočkat lepších cen volání.

Ve hře o českou mobilní jedničku Eurotel navíc zůstává další světový mobilní kolos Orange. Ten je součástí francouzského France Télécom, který se nadále uchází o podíl v Českém Telecomu.

Kolik by Vodafone kanadské Telesystem International Wireless (TIW) za Oskara zaplatil, není dosud známé. Oskar je nejmladším provozovatelem sítě mobilních telefonů v České republice se zhruba 1,8 milionu zákazníků, o něž soupeří s konkurenčními firmami Eurotel a T-Mobile. Společnost loni zvýšila tržby o čtvrtinu na 13,4 miliardy korun.

Letos Oskar kromě zjednodušení struktury svých akcionářů oznámil dvě zásadní změny. Spustil verzi rychlého připojení k internetu, jakou má Eurotel a T-Mobile, a koupil licenci na provoz sítě třetí generace mobilů.

ČTK

Článek ze dne 10. března 2005 - čtvrtek