logo itpoint.cz

Mobilní úroda - Siemens S65 a SL65

K testování jsme získali tyto vcelku sympatické modely již před několika týdny, během nichž jsme se o nich dozvěděli téměř všechno ...

K testování jsme získali tyto vcelku sympatické modely již před několika týdny, během nichž jsme se o nich dozvěděli téměř všechno.

K testování jsme získali tyto vcelku sympatické modely již před několika týdny, během nichž jsme se o nich dozvěděli téměř všechno. S65 promine, ale nejprve pohovořím o modelu SL65.

 Siemens SL 65

Podle písmene S v názvu by mělo jít o manažerský telefon, nadupaný funkcemi. V podstatě to je pravda, za jeho největší přednost ale považuji koncepci pouzdra. "L" v názvu znamená, že jde o rozevírací model. A to nikoliv kloubem, jako různé "véčkové" modely jiných značek, ale jde o "rozšupovací" model, kde se poloviny těla telefonu po sobě posouvají.

Osobně na mne tato konstrukce působí důvěryhodněji. Speciálně u modelu SL65 ani po delším užívání nedošlo k rozvolnění kolejniček. Otevřením a zavřením telefonu lze samozřejmě přijímat a ukončovat hovory.

Samozřejmě toto řešení musí trochu ubírat prostor pro užitečnou elektroniku uvnitř, nicméně kloub by ve mně vzbuzoval více obav. Je to dobrý způsob, jak vyrobit malý mobil (90,2 x 47,6 x 20,9 mm, 99 g), bez nutnosti dělat nepříjemné kompromisy s velikostí klávesnice a displeje. Při zaklapnutí vytváří kompaktní vajíčko, které jde ovládat i v zavřeném stavu.

Samozřejmě za podmínky, že nepotřebujete klávesnici. Protože důležitá tlačítka a joystick jsou přístupná i na zavřeném telefonu, často lze skutečně vystačit se zavřeným přístrojem - pro "in" manažerku jako stvořený a dokonce na zadní straně najde pod objektivem fotoaparátu vypouklé zrcátko ...

Zprvu jsem tuto součást krytu baterie považoval za ozdobu ve stylu korejského designu, tedy na způsob různých chromovaných ozdob. Až návod mi ozřejmil, že jde o zrcátko pro zaměření foťáku při autoportrétování. Zkusil jsem - a funguje to docela dobře.

Maličko jsem u něj postrádal některé funkce, které by asi manažerský telefon měl mít, jako třeba hlasové vytáčení a BlueTooth rozhraní. Zmíněné BT považuji za významné i vzhledem k rozrůstající se rodině různého šikovného příslušenství, jako jsou osobní nebo auto HF sady.

Kupodivu hlasové vytáčení postrádá i druhý model, S65. Přitom tuto funkci měly již modely předminulé generace. Vcelku kvalitní je displej (130 x 130 pixelů / 65 k barev).

Na druhou stranu, jde o tribandový model, s podporou GPRS class 10, emailovým klientem, Java™ aplikacemi, s integrovaným VGA fotoaparátem, který samozřejmě zvládne i videosekvence formátu 3gp. Bohužel jsou omezené na délku 90s. Mezi multimediální formáty, které SL65 (a S65) podporuje, bohužel nepatří stále dosti populární mp3.

 

 Siemens S 65

Vše, co jsem napsal o SL65, platí i o modelu S65, pochopitelně s různými výjimkami. Například není rozvírací. Jeho rozměry jsou potom 109 x 48 x 18 mm a hmotnost 98g. Má zajímavou negumovou klávesnici, tvořenou materiálem podobným plexisklu.

Oproti předchůdci má BlueTooth, velkou předností je fotoaparát 1,3 megapixelu, vyrábějící obrázky s rozlišením 1280 x 960 bodů. Tomu i odpovídá displej zvící téměř rozměrů PDA, tedy 132 x 176 bodů, 65k barev. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že fotky pořízené tímto mobilem snesou i přenos na papír 9 x 13 cm, a S65 tak dokáže nahradit lacinější samostatné digitální fotoaparáty.

Bohužel i u něj jsem postrádal hlasové ovládání, nebo dokonce FM rádio, které měl jeden z předchůdců ze stáje Siemens - SX1.

Oba modely mají možnost v rámci profilu definovat i jas podsvícení, podobně jako to mívají současné notebooky, což nepochybně také přispěje lepšímu využití dostupné energie. Ta by u obou modelů měla vydržet přes 250hodin, pravda, pokud telefon používáte jako já, dosáhnete obvykle běžného dvou až tří denního nabíjecího cyklu.

Trochu mne zamrzela určitá nestabilita software, která se projevovala v obdobných situacích. Například pokud jsem vytočil špatné číslo a pokusil se ještě před vyzváněním hovor ukončit červeným tlačítkem, ten jakoby podle obrázku na displeji dále pokračoval. Další kritické zamrzávající okamžiky se nepravidelně vyskytly při různých přenosech souborů.

Je to patrně daň za "nadupanost", kterou se dnešní mobilní telefony poměřují s PDA.

Oba telefony umějí i díky dostatečně kvalitním a velikým reproduktorům srozumitelně hlasitě telefonovat. Trochu by mohly pevněji držet některé plastové dílky skříně S65, zase na druhé straně alespoň když potřebujete, rozeberete telefon bez nářadí. Nedávno jsem měl v ruce špičkový model nejmenovaného finského výrobce, a měl jsem problém kryt sundat holými prsty.

Kryt S65 totiž také slouží jako nástroj na vyjímání paměťové karty. Ta je u S65 formátu RS MMS, tedy na rozdíl např. od Nokie poloviční velikosti. V ceně telefonu je s kapacitou 32MB a s adaptérem pro "zvětšení" na původní rozměr, tak aby šla zasunout do počítačové čtečky. Teoreticky by šel asi telefon provozovat s velkou opatrností i s běžně velikou kartou, sám bych si to ale asi nedovolil. Paměťové karty obvykle nevydrží sebemenší ohyb. Velkým plusem je její umístění pod klávesnicí, tak, že ji lze vyjímat i bez vypnutí telefonu.

Jako bonbónek na závěr lze kromě slušného organizátoru zmínit i Java hru Rallye, kdy při vyjetí autíčka z trati se telefon rozvibruje, jako kdyby jste drželi skutečný volant.

telefonie.cz / JSY

Článek ze dne 2. června 2005 - čtvrtek