logo itpoint.cz

Nejmocnější manažerka světa Fiorinová odstoupila z čela HP

Z nejvyšších funkcí přední světová počítačová společnost Hewlett-Packard s okamžitou platností odvolala Carly Fiorinovou, podle anket nejvlivnější manažerku světa. Předsedkyně správní rady a generální ředitelka americké firmy musela odejít kvůli neshodám ve strategii podnikání. Podle pozorovatelů se jí především vymstil nepřesvědčivý výsledek fúze s výrobcem osobních počítačů Compaq.

Z nejvyšších funkcí tuto středu přední světová počítačová společnost Hewlett-Packard s okamžitou platností odvolala Carly Fiorinovou, podle anket nejvlivnější manažerku světa. Předsedkyně správní rady a generální ředitelka americké firmy musela odejít kvůli neshodám ve strategii podnikání. Podle pozorovatelů se jí především vymstil nepřesvědčivý výsledek fúze s výrobcem osobních počítačů Compaq.

"Lituji toho, ale vedení a já jsme měli rozdílné názory na uplatňování strategie HP, jejich rozhodnutí respektuji," uvedla Fiorinová podle firemního sdělení. "HP je skvělá společnost a já přeji všem jejím lidem hodně štěstí do budoucna," dodala 50-ti letá manažerka.

Úspěchy Fiorinové v prestižních manažerských anketách ostře kontrastují s názorem akciového trhu a analytiků na skutečné výsledky jejího řízení. Analytici nyní říkají, že její odchod je úlevou a bude pro firmu prospěšný.

Akcie HP tak ihned reagovaly na zprávu prudkým růstem. Kurz HP, titulu, který patří do elitního burzovního indexu Dow Jones, vzrostl na počátku obchodování na newyorské burze o zhruba deset procent na 22 dolarů za kus.

"HP nikdy neměla nákladově efektivní model pro divizi osobních počítačů, rezignovala na své prvenství v zobrazovací technice a její nástup do sféry služeb nikdy vlastně výsledky nepřinesl," řekl agentuře Reuters manažer investiční společnosti Bartlett & Co. Peter Sorrentino.

"Řekl bych, že to pro morálku zaměstnanců bude vzpruha, protože lidé tam stále více trpěli frustrací, rozhodně alespoň v divizi tiskáren," uvedl Shannon Cross, analytik firmy Cross Research, která sleduje odvětví výroby tiskáren. Podle Sorrentina by jen akcie samotné divize tiskáren mohly mít hodnotu 24 dolarů, tedy vyšší než je současný kurz celého koncernu.

Hewlett-Packard je nyní druhým největším výrobcem osobních počítačů na světě za Dell Computer. Fiorinová nastoupila do čela HP v roce 1999 a v následujících letech prudce rozšířila záběr společnosti z tradičního zaměření na tiskárny do osobních počítačů a počítačových služeb s cílem udělat z HP konkurenta největšího světového počítačového koncernu IBM.

V roce 2002 prosadila Fiorinová převzetí předního světového výrobce osobních počítačů Compaq Computer. Musela však ale překonat silný odpor kolegů ve vedení, investorů a akcionářů, včetně zakladatelských rodin HP. Od té doby bylo podle pozorovatelů ve vedení HP patrné napětí.

Kritici, včetně členů rodin zakladatelů Williama Hewletta a Davida Packarda, Fiorinové vytýkali, že fúze s Compaqem rozmělnila hodnotu korunního klenotu HP, ziskové divize tiskáren a další zobrazovací techniky. Od fúze s Compaqem akcie HP kvůli neshodám ve vedení skomíraly a jejich kurz velmi trpěl i velkými výkyvy čtvrtletních výsledků.

Prozatímním generálním ředitelem společnost jmenovala nynějšího finančního ředitele Roberta Waymana a zahájila hledání nového stálého výkonného šéfa. Prozatímní šéfovou správní rady byla jmenována Patricia Dunnová, členka vedení od roku 1998.

Oba noví nejvyšší funkcionáři dali najevo, že dosavadní strategie firmy se zatím měnit nebude. Uvedli, že HP nyní bude hledat člověka, který obě hlavní složky skupiny dokáže propojit tak, aby spolupracovaly.

Fiorinová se loni umístila podruhé za sebou na prvním místě žebříčku nejvlivnějších žen USA podle časopisu Fortune. Loni v červenci na dva dny pracovně navštívila Českou republiku. HP je nejprodávanější značkou počítačů na českém trhu.

ČTK

Článek ze dne 10. února 2005 - čtvrtek