logo itpoint.cz

Největší česká databáze bezdrátových sítí

V databázi bezdrátových sítí provozovaných sdružením Internet pro všechny je již 306 záznamů. Je to v tuto chvíli největší databáze bezdrátových sítí, která zahrnuje komerční i komunitní sítě. V databázi jsou všechny potřebné údaje pro zájemce o připojení, tedy ceníky, kontakty na provozovatele, popis použitých technologií, mapy pokrytí nebo výhledy z přístupových bodů.

V databázi bezdrátových sítí provozovaných sdružením Internet pro všechny je již 306 záznamů. "Je to v tuto chvíli největší databáze bezdrátových sítí, která zahrnuje komerční i komunitní sítě," říká předseda sdružení Miloslav Sova. V databázi jsou všechny potřebné údaje pro zájemce o připojení, tedy ceníky, kontakty na provozovatele, popis použitých technologií, mapy pokrytí nebo výhledy z přístupových bodů.

"Internet pro všechny cítí potřebu reagovat na poněkud zavádějící informace, které ve své zprávě použila ČTK v první polovině března, když uvedla, že bezdrátové připojení Wifi zatím výrazný komerční rozvoj nezaznamenalo a v tuzemsku vzniklo kolem 350 přístupových bodů" vysvětluje Miloslav Sova. Skutečnost je taková, že bezdrátové připojení si díky těžkopádnosti velkých poskytovatelů internetu získává stále více zákazníků. Počet přístupových bodů je samozřejmě mnohem vyšší. Jenom samotné hlavní město Praha vysoce překračuje počet AP, který se ve zprávě uvádí pro celou ČR.

Počet poskytovatelů bezdrátového připojení v ČR podle našich odhadů překročil číslo 700. Vycházíme přitom z údajů v naší databázi, kde kromě 306 již zveřejněných sítí, dalších cca. 200 čeká na schválení. Většina lokálních poskytovatelů Internetu přitom disponuje více přípojnými body a u těch největších se počet těchto bodů počítá na desítky. V případě velmi skromného odhadu již celkový počet přístupových bodů v ČR překročil hranici 2 000.

Databáze bezdrátových sítí je přístupná na adrese www.internetprovsechny.cz/wifi.php. "Ve spolupráci se serverem Mobil.cz jsme připravili i zjednodušenou verzi databáze, která je určená pro opravdu nejširší veřejnost," vysvětluje Pavel Sviták ze sdružení Internet pro všechny. "Také dlouhodobá spolupráce se slovenským serverem INET.sk přináší výsledky. Na adrese http://www.internetprovsechny.cz/wifisk.php najdete slovenskou verzi databáze, která již obsahuje 96 bezdrátových sítí a její aktualizace je plně v rukou slovenských kolegů" dodává Pavel Sviták.

Co se týká velikosti komerčních provozovatelů bezdrátového připojení ani zde nejsou jasná kritéria pro korektní porovnání. Firmy jako Eurotel, Český Telecom nebo T-Mobile sice mají velký počet AP a zdánlivě vysoké pokrytí, ale z naší databáze jasně vyplývá, že jsou v ČR lokální poskytovatelé Internetu, kteří mají daleko vyšší počet trvale připojených uživatelů a také mnohem příznivější ceny.

Podle Miloslava Sovy se lokální poskytovatelé bezdrátového připojení v průběhu roku 2004 a počátkem roku 2005 stále více soustředí na rozšiřování pokrytí. "Pokud tedy v naší databázi nenajdete síť sídlící ve vaší obci, nevzdávejte se a pečlivě si prostudujte informace o nejbližší síti ve vašem okolí. Většina sítí totiž často expanduje z větších měst do okolních obcí a to i do vzdálenosti několika desítek kilometrů. Doporučujeme proto prostudovat mapy pokrytí nebo seznam přístupových bodů." dodává Sova.

"Do naší databáze může přidat informace každý provozovatel bezdrátové sítě," vysvětluje Pavel Sviták a dodává: "Stačí nám poslat e-mail se všemi informacemi, nebo vyplnit on-line dotazník na našich stránkách." Před zařazením do databáze jsou údaje ještě kontrolovány.

Proto je nutné, aby každý zájemce o zařazení do databáze vyplnil pečlivě všechny požadované údaje.

O databázi je podle Miloslava Sovy velký zájem, v říjnu 2004 zaznamenal server Internet pro všechny 25 522 unikátních návštěvníků, v lednu 2005 to bylo již 32 388 a vše nasvědčuje tomu, že v březnu počet unikátních přístupů překročí hranici 34 tisíc. "Zájem je nejen mezi návštěvníky, ale i mezi provozovateli. Jen za poslední 2 měsíce přibylo v databázi 56 nových sítí a dalších 200 čeká na kontrolu údajů," říká Miloslav Sova. Databáze je zaměřena především na sítě, které nabízejí možnost paušálního připojení. Naším cílem je do konce roku 2005 současný počet sítí v databázi zdvojnásobit a monitorovat tak alespoň 80 procent trhu s bezdrátovým připojením.

Internet pro všechny

Článek ze dne 31. března 2005 - čtvrtek