logo itpoint.cz

Některé firmy v USA začínají zcela přecházet na mobilní telefony

Například automobilka Ford plánuje odstranit stolní telefony u první skupiny zaměstnanců do konce března. Bude to jistý kulturní šok vzdát se pevné linky, ale většina techniků se mobilních telefonů údajně nemůže dočkat. Celá výměna by se měla uskutečnit do konce roku. Další firmy, které mobilní řešení láká, ale s výměnou technologií zatím čekají na další krok v technologickém vývoji - na hybridní přístroj používající různé systémy v závislosti na tom, zda je zaměstnanec za svým pracovním stolem a nebo v terénu.

Některé podniky ve Spojených státech ruší pevné telefonní linky a zcela přecházejí na mobilní komunikaci. Automobilka Ford takto vybaví 8000 zaměstnanců své vývojové základny v michiganském Dearbornu. Stejně postupuje i nesrovnatelně menší společnost NovaSol v Honolulu na Havaji.

"Nedokáži říci, zda je to všeobecný trend, ale zřetelně se pohybujeme směrem, kde bezdrátové technologie pronikají do prostoru, který patřil pevným linkám," sdělil svůj názor deníku USA Today Eugene Signorini z technologicko-poradenské firmy Yankee Group.

Ford plánuje odstranit stolní telefony u první skupiny zaměstnanců do konce března. "Bude to jistý kulturní šok vzdát se pevné linky," poznamenala manažerka Fordu pro výrobní operace Jackie Shuková. Ovšem většina techniků se mobilních telefonů údajně nemůže dočkat. Celá výměna by se měla uskutečnit do konce roku.

Vývojovou základnu Ford vybral kvůli tomu, že tamější zaměstnanci jsou často mimo svůj pracovní stůl a jejich profese vyžaduje vysokou míru spolupráce a okamžité komunikace. Budovy v rozsáhlém areálu ovšem musejí být vybaveny dalšími anténami, aby se odstranila všechna hluchá místa. Náklady na nákup přístrojů i na provolaný čas by měly být zhruba stejné jako dosavadní výdaje na pozemní linky a pagery.

Pro telekomunikační společnost Sprint, která je dodavatelem mobilních služeb pro tuto divizi automobilky, byla dohoda s Fordem podle pozorovatelů trefou do černého. A to i přesto, že Sprint koncem roku oznámil fúzi s firmou Nextel a upevnil si tak postavení trojky na americkém trhu bezdrátových komunikací.

Jeho silnější konkurent, Verizon Wireless, získal honolulskou NovaSol. Firma vyrábějící speciální přístroje, mimo jiné i pro kosmickou agenturu NASA, vyměnila všem svým 80 zaměstnancům pevné telefony za mobilní a ponechala si jen pár stolních přístrojů v recepci.

Přechod na bezdrátovou technologii se ukázal pro NovaSol jako nezbytný především kvůli časovému posunu pěti hodin proti východnímu pobřeží USA, kde sídlí většina jejích zákazníků. Zaměstnanci jsou tak nyní dosažitelnější i mimo pracovní dobu, řekl technický ředitel společnosti Jim Cummings.

Další firmy, které mobilní řešení láká, ale s výměnou technologií zatím otálejí. Podle šéfky konzultační společnosti Shosteck Group Jane Zweigové čekají na další krok v technologickém vývoji - na hybridní přístroj používající různé systémy v závislosti na tom, zda je zaměstnanec za svým pracovním stolem a nebo v terénu.

ČTK

Článek ze dne 9. února 2005 - středa