logo itpoint.cz

Nový standard zajišťuje interoperabilitu řešení A-GPS mezi mobilními sítěmi a přístroji různých výrobců

Zatímco současné systémy A-GPS fungují pouze s přístroji vybraných výrobců, standard OMA umožní používat navigační službu ve všech mobilních sítích prostřednictvím jakéhokoli telefonu podporujícího A-GPS. A-GPS společnosti Siemens na bázi standardu SUPL bude mobilním operátorům k dispozici od třetího čtvrtletí roku 2005.

Siemens, divize Komunikace, bude jednou z prvních společností, která na trh uvede standardizované řešení A-GPS (Assisted Global Positioning Systems); sdružení Open Mobile Alliance (OMA) vyvíjí standard SUPL (Secure User Plane Location), který bude představen v červnu 2005.

Zatímco současné systémy A-GPS fungují pouze s přístroji vybraných výrobců, standard OMA umožní používat navigační službu ve všech mobilních sítích prostřednictvím jakéhokoli telefonu podporujícího A-GPS. Siemens v současné době provádí testy interoperability s dodavateli čipů pro A-GPS, firmami Global Locate a SiRF Technology Holdings a s výrobci přístrojů Compal Communication (CCI) a HP. Řešení A-GPS společnosti Siemens na bázi standardu SUPL bude mobilním operátorům k dispozici od třetího čtvrtletí roku 2005.

Stávající řešení A-GPS jsou založena na tzv. architektuře "control plane", která vyžaduje velké zásahy do infrastruktury rádiové a ústřednové části mobilní sítě podle standardů lokačních služeb 3GPP. Systémy A-GPS na bázi standardu SUPL naopak používají tzv. architekturu "user plane". V tomto modelu je lokalizační server, který komunikuje přímo s mobilním přístrojem prostřednictvím protokolu vyšší vrstvy IP, zaintegrován do mobilní komunikační sítě. Ústřednová a radiová část mobilní sítě tak zůstávají beze změny. SUPL je tedy řešením pro operátory, kteří chtějí rychle a bez velkých dodatečných nákladů nabízet první aplikace A-GPS.

Komplexnější architektura "control plane" je na druhou stranu vhodnější pro operátory, kteří hned od začátku počítají s velkým počtem uživatelů nebo plánují nabízet aplikace s velmi krátkou dobou reakce, například tísňová volání. Operátoři mohou přejít z architektury "user plane" na "control plane" za použití stejných síťových komponent, a proto mají nyní příležitost trh s A-GPS otestovat prostřednictvím nízkonákladové infrastruktury, kterou lze později rozšířit. S novým řešením A-GPS na bázi SUPL tak má společnost Siemens obě architektury ve svém portfoliu.

"Díky novému standardu SUPL sdružení Open Mobile Alliance budou schopné mobilní přístroje různých výrobců přenášet data A-GPS ve všech mobilních komunikačních sítích," uvedl Christoph Caselitz, prezident Mobilních sítí společnosti Siemens. "Tato interoperabilita je nutná, pokud mají být služby A-GPS na trhu úspěšné, a tvoří tak základ pro budoucí architekturu A-GPS v síti operátora. Proto společnost Siemens tuto standardizaci v rámci OMA podporovala a je nyní první společností, která nabízí provedení testů interoperability tohoto řešení na bázi SUPL s výrobci čipů pro A-GPS a výrobci mobilních přístrojů."

"Global Locate je jedinou společností, která se zaměřuje výhradně na koncový systém A-GPS, a je pro ni ctí ukázat výborné výkony prokázáním účinnosti architektury SUPL," prohlásil Chris Lane, ředitel pro obchodní vývoj společnosti Global Locate. "Věříme, že tento test interoperability povede ke komerční nabídce terminálů do konce roku 2005."

"Společnost SiRF je vedoucím poskytovatelem řešení A-GPS pro trh s mobilními telefony a má rozsáhlé zkušenosti s dodávkou architektury "user plane" více operátorům. SiRF vždy spolupracuje s předními společnostmi v odvětví při zajištění interoperability jejich produktů s dalšími dodavateli," uvedl Kanwar Chadha, zakladatel společnosti SiRF Technology Holdings Incorporated. "SiRF je potěšena možností spolupracovat se společností Siemens na dodávce jednoho z prvních řešení na bázi SUPL, založeného na patentované architektuře A-GPS s více režimy, a umožnit tak hromadné nasazení navigačních služeb na celosvětovém trhu."

Siemens

Článek ze dne 20. května 2005 - pátek