logo itpoint.cz

Obvinění ministra Mlynáře

Policie dostala od Městského státního zastupitelství v Praze pokyn k obvinění ministra informatiky Vladimíra Mlynáře, které se týká převodu peněz ze státního rozpočtu do společnosti Testcom servis s.r.o., kterou Mlynář založil s bývalým ředitelem ČT Dušanem Chmelíčkem. Jejím hlavním úkolem byl provoz internetového portálu veřejné správy.

Policie dostala od Městského státního zastupitelství v Praze pokyn k obvinění ministra informatiky Vladimíra Mlynáře. S odvoláním na státního zástupce Jana Karabce o tom v pondělí informovala Česká televize. Podle informací ČT se obvinění týká převodu peněz ze státního rozpočtu do společnosti Testcom servis s.r.o., kterou Mlynář založil s bývalým ředitelem ČT Dušanem Chmelíčkem.

Jejím hlavním úkolem byl provoz internetového portálu veřejné správy. Mlynář podle Karabce zatím obvinění nepřevzal. Vedle něj mají být stíháni i další lidé. To, zda má být obviněn i Chmelíček, státní zastupitelství podle ČT nepotvrdilo.

Náměstkyně pražského městského žalobce Marcela Kratochvílová odmítla Karabcovo vyjádření pro ČT potvrdit. Řekla pouze, že policie prověřuje podezření z trestné činnosti na ministerstvu informatiky. "Státní zástupce dal procesní a věcné pokyny k dalšímu vývoji této trestní kauzy," dodala bez bližších podrobností Kratochvílová. Policejní prezidium se odmítlo ke kauze jakkoliv vyjádřit s tím, že nechce narušit probíhající řízení.

"Pan ministr žádnou zprávu o obvinění neobdržel. Pokud se tak stane, jistě se k tomu vyjádří," řekla ČTK Mlynářova mluvčí Klára Volná. Podle ní ministerstvo v uplynulých dvou letech publikovalo veškerá fakta, která prokazují, že při založení Testcom servis, s.r.o. nebyl porušen zákon. Stejným závěrem skončilo i projednávání interpelace v této věci na tehdejšího premiéra Vladimíra Špidlu. Skutečnost, že nevznikla jakákoli škoda, a tudíž nebyl spáchán trestný čin, naposledy prokázala i kontrola ministerstva financí, dodala Volná.

Mlynář v říjnu 2003 pověřil příspěvkovou organizaci Testcom, která podléhá přímé kontrole státu, založením společnosti s podobným názvem. Na její založení vyčlenil z rozpočtu organizace 7,5 milionu korun. Ředitelem státní organizace Testcom je Chmelíček. Příspěvkové organizace ministerstev ovšem podle zákona nesmějí soukromé společnosti s ručením omezeným zakládat ani financovat.

Podle Volné společnost Testcom servis nikdy nebyla soukromou společností, neboť byla založena rozpočtovou organizací výzkumným ústavem Testcom, a byla tedy v majetku a pod kontrolou státu. "Nikdy také nedostávala peníze ze státního rozpočtu," dodala.

V únoru minulého roku se ministr Mlynář na požadavek ministerstva financí rozhodl firmu Testcom servis zrušit. Ministerstvo financí se totiž domnívalo, že tato firma nebyla založena v souladu se zákonem.

ČTK

Článek ze dne 15. března 2005 - úterý